Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem (...)

Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem usług serwisowania samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spólki z dnia 17.05.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Strona zawarła dwie urnowy: Umowę Leasingu Operacyjnego oraz tzw. Umowę o Świadczenie Usług Serwisowania. Usługi serwisowe świadczone na podstawie Umowy o Świadczenie Usług Serwisowania obejmują świadczenie kompleksowej usługi w zakresie przeglądów, zapewnienia oraz sezonowej wymiany ogumienia, napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych, udostępniania samochodów zastępczych oraz wymiany części zgodnie z zaleceniami producenta. Przedmiotowe usługi świadczone są względem samochodów wskazanych przez Spółkę, w tym także względem samochodów osobowych będących przedmiotem Umowy Leasingu Operacyjnego w zamian za świadczenie ww. usług Spółka obowiązana jest uiszczać miesięcznie wynagrodzenie ryczałtowe w uzgodnionej wysokości.Podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Spółka wnosi o potwierdzenie, iż jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem usług serwisowania samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 7 w/w ustawy w przypadku użytkowania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użjtkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zl.

W myśl art. 88 ust.l w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

1) importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy;

2) towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;

3) paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3;

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a)przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

5) towarów i usług, których nabycie:

a) zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 3 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,

b) nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Z powyższego wynika, że ograniczenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu różnicy podatku w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych dotyczy wyłącznie paliw silnikowych, oleju napędowego, które są wykorzystywane do ich napędu zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy.

Zatem w prz}-padku usług serwisowych podatek naliczony zawarty w fakturach podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług bez względu naradzaj pojazdów, które poddane będą tym usługom.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika