Samochód w leasingu i ewidencja przebiegu

Pytanie:

"Czy w przypadku posiadania samochodu w leasingu, na podstawie umowy zawartej w dniu 1 marca 2003 roku, która to umowa została zakwalifikowana zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych jako umowa leasingu operacyjnego, mam możliwość wliczania w koszty prowadzonej działalności: kwoty raty leasingowej oraz kosztów paliwa do tego samochodu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?"

Odpowiedź prawnika: Samochód w leasingu i ewidencja przebiegu

W opisanym przypadku nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zgodnie z art. 16 ust. 3b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku użytkowania na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt. 1 tej ustawy, samochodu osobowego nie zaliczonego do środków trwałych podatnika. Taką samą zasadę wprowadził w podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23 ust. 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika