Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania transkacji zbycia budynku gospodarczego, w sytuacji gdy ostatni (...)

Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania transkacji zbycia budynku gospodarczego, w sytuacji gdy ostatni etap budowy tego obiektu przypadł na okres obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym tj. po roku 1993 i Podatnik w tym okresie dokonał odliczenia podatku naliczonego od wydatków na budowę. Wątpliwości Podatnika dotyczą również podziału wartości prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są zarówno budynki, których sprzedaż podlega zwolnieniu, jak i takie, których sprzedaż jest opodatkowana.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w związku z wnioskiem z dnia 14.04.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 14.04.2006r.), w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług

postanawia

Porady prawne

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe w kwestiach:

- opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynku gospodarczego,

- podziału wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabył od Skarbu Państwa w 1990r. budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Przedmiotową nieruchomość Strona użytkowała od 1951r. W trakcie użytkowania tj. w 1986r. rozpoczęto budowę budynku gospodarczego. Ostatni etap budowy przypadł na okres obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dlatego też Spółka dokonała w tym czasie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z wydatkami na budowę. Budynek gospodarczy został oddany do użytku w 1995r. W tym samym roku w budynku głównym zainstalowano windę, od której zakupu przysługiwało Stronie prawo do odliczenia podatku naliczonego. Kolejne wydatki poniesiono w 2002r., kiedy to poddano modernizacji pomieszczenia biurowe w budynku nabytym od Skarbu Państwa oraz ulepszono budynek gospodarczy. W tym samym roku wybudowano parking, który wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Mając na uwadze przytoczony powyżej stan faktyczny, Spółka zwraca się z następującymi pytaniami:

1. Czy sprzedaż budynku gospodarczego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2. W jaki sposób powinien być dokonany podział wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu w celu zastosowania właściwych stawek podatku od towarów i usług oraz zwolnienia od tego podatku: proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków i budowli, czy też proporcjonalnie do powierzchni użytkowej znajdujących się na gruncie budynków i budowli?

Odnosząc się do powyższych pytań Spółka przedstawia swoje stanowisko w następujący sposób:

Ad 1. Sprzedaż budynku gospodarczego podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług, gdyż brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy wydatków na budowę.

Ad 2. Za kryterium podziału wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu uznać należy powierzchnię użytkową budynków i budowli posadowionych na gruncie.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są:

1) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z literalnego brzmienia przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 nie wynika, że brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ogranicza się jedynie do wydatków na zakup towaru wytworzonego już w momencie nabycia. Ustawodawca nie wprowadza rozgraniczenia na sytuację, kiedy podatnik nabył towar i z tego tytułu odliczył podatek naliczony oraz sytuację, kiedy podatnik wytworzył towar we własnym zakresie i dokonał odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu produktów związanych z realizacją inwestycji. Dlatego też należy przyjąć, że brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy również wydatków na budowę. Zatem stanowisko Spółki w tej kwestii jest nieprawidłowe. Jak wynika bowiem z podanego przez Stronę stanu faktycznego w okresie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług dokonała ona odliczenia podatku naliczonego od wydatków na budowę budynku.

Odnośnie drugiego pytania tutejszy Organ podatkowy informuje, że zgodnie z przepisem art.29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższa regulacja nie odnosi się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, bowiem w myśl przepisów o podatku dochodowym prawo to uznane jest za wartość niematerialną i prawną (art. 16c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie praw do wskazanych wyżej wartości, bez względu na formę prawną w jakiej dokonano czynności prawnej stanowi świadczenie usług. Zatem zbycie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie podlegać opodatkowaniu.

Jednakże w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części zwolnione są od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Z powołanego wyżej przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki (budowle lub ich części). Dlatego też w przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budynki (budowle lub ich części) trwale z nim związane, podlegające opodatkowaniu według różnych stawek podatku lub podlegające zwolnieniu od podatku, należy zastosować właściwe stawki lub zwolnienie od podatku. Opisana zasada dotyczy sytuacji, w której podatnik dokonuje sprzedaży budynków opodatkowanych różnymi stawkami wraz z gruntem, na którym posadowione są te budynki. Niemniej mając na uwadze regulację zawartą w § 8 ust. 1 pkt 12 wyżej wskazanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. należy przyjąć, iż zasada ta ma zastosowanie również w przypadku sprzedaży budynków podlegających opodatkowaniu według różnych stawek lub podlegających zwolnieniu od podatku od towarów i usług przy równoczesnym zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są ww. budynki. Zatem w przypadku opisanym we wniosku, Spółka ustalając podstawę opodatkowania powinna proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków i budowli przypisać do nich udział gruntu i zastosować odpowiednią stawkę podatku lub zwolnienie od podatku.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych tut. Organ wyda odrębne postanowienie.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie Organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika