czy wydatki, które będą poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie praw i roszczeń do nakładów poniesionych (...)

czy wydatki, które będą poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie praw i roszczeń do nakładów poniesionych przez X Spółka z o.o. mogą zostać zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia czy powinny zostać rozliczone w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 16a lub proporcjonalnie do okresu trwania umowy dzierżawy na podstawie art. 15 ust. 4 w/w ustawy?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki z dnia 24.03.2004 r.

Postawione w powyższym piśmie pytanie brzmi: czy wydatki, które będą poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie praw i roszczeń do nakładów poniesionych przez X Spółka z o.o. mogą zostać zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia czy powinny zostać rozliczone w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 16a lub proporcjonalnie do okresu trwania umowy dzierżawy na podstawie art. 15 ust. 4 w/w ustawy?

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

  1. Uniwersytet jest użytkownikiem wieczystym działek położonych w mieście A
  2. Na podstawie umowy dzierżawy zawartej w dniu 08.08.1996 r. Uniwersytet wydzierżawił nieruchomość firmie Y Spółka z o.o. z siedzibą w mieście G na okres 29 lat z możliwością przedłużenia na dalsze okresy,
  3. W 1998 r. na podstawie umowy cesji stroną umowy dzierżawy stała się spółka ?X? Spółka z o.o. z siedzibą w S.
  4. Następnie Spółka z o.o.?X? z siedzibą w S wzniosła na tej nieruchomości obiekt handlowy z pełną infrastrukturą w postaci parkingu i układu komunikacyjnego,
  5. Wymieniony obiekt handlowy ujęty jest w księgach ?X? Spółka z o.o. z siedzibą w S jako inwestycja na obcym gruncie.
  6. W dniu 31.03.2004r sporządzono akt notarialny, na podstawie którego dokonano umowy sprzedaży praw i roszczeń pomiędzy ?X? Spółka z o.o. w S a Wnioskodawcą. Przedmiotem umowy sprzedaży jest przelew wszelkich praw i roszczeń wynikających z umowy dzierżawy z dnia 08.08.1996 r. oraz sprzedaż prawa i roszczenia do nakładów poniesionych na wydzierżawionych gruntach.

Z przedstawionego w przesłanych dokumentach stanu prawnego wynika, że użytkownikiem wieczystym działek w mieście A pozostaje Uniwersytet , wybudowane obiekty stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności i jako budynek na obcym gruncie zaewidencjonowane były w księgach handlowych ?X? Spółka z o.o. w S.
W §2 umowy sprzedaży praw i roszczeń strony oświadczyły, że Wnioskodawca wszedł we wszelkie prawa i roszczenia wynikające z umowy dzierżawy z dnia 08.08.1996 r. oraz nabyła prawa i roszczenia do nakładów poniesionych na budowę obiektu handlowego wraz z parkingiem i układem komunikacyjnym.

Zgodnie przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę stwierdzono, że podmiot który poniósł wydatki na budowę obiektów na wydzierżawionym gruncie, zakwalifikował te wydatki jako budynki i budowle wybudowane na obcym gruncie, co pozostaje w zgodzie z art. 16a pkt 2, przy czym budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie zwane są także środkami trwałymi.Zatem sprzedaż praw i roszczeń do tych nakładów można zakwalifikować dla potrzeb rozpoznania kosztów amortyzacji jako sprzedaż środków trwałych.Poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek nie stanowi zatem kosztu uzyskania przychodów zgodnie z wyżej cytowanym art. 16 ust. 1 pkt 1 lit.b.

Wnioskodawca ma natomiast prawo dokonania odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli na cudzym gruncie, które zgodnie z art. 15 ust. 6 w/w ustawy będzie zaliczała do kosztów uzyskania przychodów. Przy dokonywaniu tych odpisów stosuje takie same zasady jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika