Podatnik jako osoba fizyczna uzyskuje przychody z najmu nieruchomości (kamienica czynszowa), którą (...)

Podatnik jako osoba fizyczna uzyskuje przychody z najmu nieruchomości (kamienica czynszowa), którą otrzymał od ojca aktem darowizny. Podatnik jest właścicielem 13/16 części tej nieruchomości natomiast prawo własności do pozostałych 3/16 części nieruchomości posiadają dwie inne osoby (po 1/16 i 2/16 części). Czy jako administrator całej nieruchomości (pozostali współwłaściciele nie chcą uczestniczyć ani w przychodach, ani w kosztach) ponoszący 100 % kosztów utrzymania posesji (podatek od nieruchomości, woda, energia elektryczna, wywóz nieczystości, remonty bieżące) mogę ujmować w rozliczeniach podatkowych zarówno 100% przychodów jak i 100% kosztów, a ze współwłaścicielami rozliczać się osiągniętym wynikiem ?

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 16.09.2004 r., informuję, że sprawę remanentu sporządzonego na dzień 31.12 każdego roku reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U .Nr 152, poz. 1475, oraz Nr 224, poz. 2256).

W oparciu o § 27 ust. 1 cytowanego rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej ?spisem z natury? na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Porady prawne

Zgodnie z § 28 ust. 2 rozporządzenia ?spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko właściciela zakładu, datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę ?spis zakończono na pozycji?, podpisy osób sporządzających oraz właściciela.

Wyceny materiałów i towarów handlowych objętych spisem z natury, podatnik jest obowiązany dokonać według cen zakupu lub nabycia albo wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu - § 29 ust. 1 w. cyt. rozporządzenia.

Ustęp 6 § 29 ww rozporządzenia mówi, że podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.

Analizując zapisy § 28, § 29 cyt. na wstępie rozporządzenia stwierdzić należy, że wycena materiałów i towarów handlowych dotyczy ceny jednostkowej, zatem zgodnie z zapisem § 29 ust. 1 -cenę w złotych i groszach za jednostkę miary w spisie remanentu podać można do dnia 14 stycznia roku następnego po roku podatkowym tj. 14 dni od daty zakończenia spisu z natury na dzień 31.12. roku podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika