Czy wierzytelności, które zgodnie z postanowieniem sądu uznane zostały za nieściągalne stanowią (...)

Czy wierzytelności, które zgodnie z postanowieniem sądu uznane zostały za nieściągalne stanowią koszt uzyskania przychodu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sąd rejonowy po rozpoznaniu sprawy z wniosku dłużnika podatnika ? Spółki X postanowił w dniu 19.11.2002 r. zatwierdzić układ przyjęty przez wierzycieli dłużnika na zgromadzeniu. Zgodnie z postanowieniem sądu wierzytelności podatnika zostały zredukowane o 65 % i w związku z tym prosi on o wyjaśnienie, czy wierzytelności te stanowią koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), nie stanowią kosztu uzyskania przychodów umorzone wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne.

Porady prawne

Z przedłożonego do zapytania postanowienia sądu Rejonowego wynika, że na mocy zatwierdzonego układu wierzytelności podatnika wobec Spółki X zostały zredukowane o 65 %. Skutkiem prawnym powyższego wyroku jest umorzenie wierzytelności w tej części. Stąd na podstawie wyżej wskazanych przepisów Podatnik ma prawo zaliczyć zredukowaną wartość wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem zarachowania jej uprzednio do przychodu należnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika