Czy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy autobusu w firmie transportowej (...)

Czy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy autobusu w firmie transportowej przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej i czy jest ona zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych .Pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie na stanowisku kierowcy autobusowego wykonuje pracę poza miejscem zakładu pracy (bazy samochodowej) w godzinach ustalonych zgodnie z rozkładem czasu pracy tzw. harmonogramem. Kierowca wyjeżdża w trasę określonego dnia z miejsca zakładu do innej miejscowości i wraca do bazy następnego dnia, wykonanie tego zadania trwa ponad dobę.

Na podstawie art. 14a § 1, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 15 stycznia 2007 roku ( wpływ do tut. Urzędu dnia 29 stycznia 2007 roku ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z prawidłowym zastosowaniem diety przysługującej kierowcom z tytułu podróży służbowej i jej zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych , postanawiam:
- podzielić stanowisko Strony.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem złożonym dnia 29 stycznia 2007 roku firma wystąpiła o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego stwierdziłem, że Strona prowadząc działalność w zakresie usług transportowych zatrudnia na umowę o pracę kierowców autobusów. W ramach zawartej umowy wykonują oni pracę poza miejscem zakładu pracy w godzinach ustalonych zgodnie z harmonogramem czasu pracy, która niejednokrotnie trwa ponad dobę.

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku kierowcy przysługuje dieta z tytułu odbywanej podróży służbowej, jeżeli zadanie określone przez pracodawcę wykonywane jest poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, ma charakter incydentalny, tymczasowy. Jeżeli natomiast kierowca wykonuje pracę wchodzącą w zakres jego obowiązków na podstawie umowy o pracę ? dieta nie przysługuje.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Stronę oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważam, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz, 176 z późn. zm. ) zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych przepisach regulujących wysokość należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na terenie kraju.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia ?podróż służbowa?. Zagadnienia dotyczące kwestii podróży służbowych uregulowane zostały w przepisach prawa pracy, zatem prawo do otrzymania przez pracownika świadczeń z tytułu podróży służbowej powinno wynikać z tych przepisów.

Organy podatkowe wydają interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie przepisów prawa podatkowego, którymi w świetle art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej są przepisy ustaw podatkowych oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych, nie posiadają zatem uprawnień do interpretacji przepisów prawa pracy. Jednakże w sytuacji, gdy na podstawie przepisów prawa pracy pracownikom przysługują diety z tytułu podróży służbowej, wartość tych świadczeń będzie zwolniona z opodatkowania na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.

Jednocześnie informuję, że w myśl art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika