Czy w świetle przepisów art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczona bezpłatnie (...)

Czy w świetle przepisów art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczona bezpłatnie opieka nad dzieckiem stanowi dla rodziców źródło przychodu?

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Podatnicy posiadają dzieci, które wymagają stałej opieki. W sytuacjach, gdy od czasu do czasu Podatnicy wychodzą z domu, dziećmi opiekują się sąsiedzi, którzy zaproponowali taką pomoc w ramach bezpłatnej przysługi sąsiedzkiej, bez pobierania wynagrodzenia.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytanie: czy w myśl przepisów art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bezpłatna opieka nad dzieckiem stanowi źródło przychodu?

Porady prawne

Według Podatnika bezpłatna opieka nad dzieckiem w rozumieniu cytowanego powyżej przepisu, z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, stanowi źródło przychodu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Według przepisów art. 11 ust. 2a cytowanej wyżej ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W przedstawionej sprawie nie można uznać stanowiska Podatnika za prawidłowe. Jest ono zbyt formalistyczne. W przypadku gdy opieka nad dzieckiem nie odbywa się w sposób stały i cykliczny, a jedynie okazjonalnie, to należy uznać, że nie wykracza poza dobry obyczaj pomocy sąsiedzkiej. W takich przypadkach nie należy doszukiwać się uzyskania przychodu z tego powodu, że pomoc świadczona jest nieodpłatnie.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika