1) Czy jest kosztem uzyskania przychodu kwota należnego podatku od towarów i usług od wartości napojów (...)

1) Czy jest kosztem uzyskania przychodu kwota należnego podatku od towarów i usług od wartości napojów i artykułów spożywczych udostępnianych kontrahentom w trakcie negocjacji handlowych w siedzibie Spółki? 2) Czy jest kosztem uzyskania przychodów kwota podatku od towarów i usług naliczonego od wartości paliwa zużytego przez wózki widłowe i ciągnik, które są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?

Rozpatrując powyższe zagadnienie należy zauważyć, że pojęcie ?reprezentacja? to występowanie w imieniu podatnika wiążące się z okazałością i wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia. Reprezentacja to działanie polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Mając na uwadze powyższą definicję, w sytuacji podatnika będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

W związku z powyższym, kwota należnego podatku od towarów i usług od wartości napojów i artykułów spożywczych udostępnianych kontrahentom w trakcie negocjacji handlowych stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.

Ad. 2)

Odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług naliczonego, przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) stanowią, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

    - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Jak z powyższego wynika, jeżeli Podatnik nie mógłby w przypadku zakupu paliwa, z uwagi na postanowienia ustawy o podatku od towarów i usług odliczyć całości lub części kwoty podatku VAT, wówczas może zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika