Sąd jako płatnik jest obowiązany do poboru zaliczek od dokonywanych wypłat należności adwokatom (...)

Sąd jako płatnik jest obowiązany do poboru zaliczek od dokonywanych wypłat należności adwokatom i radcom prawnym za świadczone przez nich usługi obrony z urzędu. Wysokość wynagrodzenia jest ustalona w postanowieniu sądu. Niektórzy z adwokatów są podatnikami VAT i do postanowienia wystawiają fakturę VAT określającą kwotę brutto, należny podatek VAT oraz kwotę netto.
Czy podstawą naliczenia 20% kosztów uzyskania przychodu oraz 19% zaliczki jest przychód netto wynikający z faktury VAT czy też przychód brutto określony w postanowieniu sądu?

Na podstawie art. 216 § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.10.2005r. (uzupełnionego w dniu 26.10.2005r.) w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwot wypłaconych adwokatom i radcom prawnym za świadczone przez nich usługi obrony z Urzędu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uznaje stanowisko płatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2005r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek płatnika - Sądu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż płatnik dokonuje wypłat należności dla adwokatów i radców prawnych za świadczone przez nich usługi obrony z urzędu. Wysokość należnego wynagrodzenia wynika z postanowienia sądu, wydanego na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 263 poz. 1348). W przypadku gdy adwokat czy radca prawny jest podatnikiem podatku od towarów i usług dodatkowo do postanowienia wystawia fakturę VAT, w której określa kwotę netto należności, podatek VAT oraz kwotę brutto zgodną z kwotą wynikającą z postanowienia sądu. Płatnik stoi na stanowisku, że fakt podlegania obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług nie zmienia charakteru świadczonych usług i nie ma wpływu na wypełnienie obowiązków płatnika wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypełniając dyspozycję art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w przedstwionym przez płatnika stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy uważa się między innymi przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności. W świetle powyższego przychody adwokatów lub radców prawnych wykonujących określone czynności na zlecenie sądu kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Powoduje to, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty dokonujące wypłat tych należności obowiązane są pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości wynikającej z art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy, oraz pomniejszonej o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe potrącone przez płatnika w danym miesiącu (art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie natomiast z art. 155 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębych przepisach do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Ponieważ przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) nie zawierają żadnych uregulowań w tym zakresie należy przyjąć, iż zastosowanie w powyższej sytuacji ma cytowany wyżej zapis art. 155 ustawy o VAT.

Wobec powyższego przychodem do celów opodatkowania podatkiem dochodowym jest kwota wynagrodzenia wynikająca z postanowienia sądu pomniejszona o należny podatek od towarów i usług. W sytuacji gdy adwokat lub radca prawny wystawił fakturę VAT za wykonane usługi, do celów obliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu jak i należnej zaliczki na podatek w wysokości 19% należy przyjąć kwotę netto (bez podatku VAT). W przeciwnym zaś przypadku zarówno koszty uzyskania przychodu jak i należna zaliczka na podatek powinny zostać obliczone od kwoty wynagrodzenia wynikającej z orzeczenia sądu.

W świetle obowiązujących przepisów i przedstawionego we wniosku stanu faktycznego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie winno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej tj. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego jego przedmiotem oraz wskazywać stosowne dowody uzasadniające to żądanie. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika