Czy poniesione podczas rozruchu koszty mediów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów mimo, (...)

Czy poniesione podczas rozruchu koszty mediów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów mimo, że środki trwałe w budowie nie zostały przyjęte do używania?

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zmienia informację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie z dnia 05.03.2004 r. Nr I-3/423/23/AŻ/04 wydaną na wniosek Podatnika z dnia 04.02.2004 r. w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych podczas rozruchu kosztów mediów.

Porady prawne

Odpowiadając na zapytanie Podatnika, czy przedmiotowe koszty mediów poniesione podczas rozruchu można uznać za koszty uzyskania przychodów mimo, że środki trwałe w budowie nie zostały przyjęte do używania stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Wobec powyższego, w przedmiotowym stanie faktycznym koszty mediów nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, lecz zwiększają wartość początkową środka trwałego. Nadmienić należy, że od wartości początkowej środka trwałego powstałego w wyniku zrealizowanej inwestycji Spółka w przyszłości tj. po włączeniu do ewidencji będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy podatkowej. Natomiast wartość początkowa środka trwałego nie ulega pomniejszeniu o przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej. Przedmiotowe przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika