Czy partycypacja w kosztach uznanej reklamacji w świetle ustawy o VAT podlega opodatkowaniu?

Czy partycypacja w kosztach uznanej reklamacji w świetle ustawy o VAT podlega opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14a stawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia:

Strona przedstawiła stan faktyczny:

W obustronnej umowie z odbiorcą niemieckim dokonano zapisu o treści:

Jeżeli przedsiębiorstwo Odbiorca niemiecki zwróci do dostawcy (firma A) wadliwy towar, który uprzednio sprzedał klientowi, wówczas, oprócz zwrotu ceny sprzedaży dostawca (firma A) musi zapłacić dodatkowo również część kosztów pośrednika w wysokości 25% ceny zakupu.

Porady prawne

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem: Czy tego rodzaju partycypacja w kosztach uznanej reklamacji w świetle ustawy VAT podlega opodatkowaniu? Naszym zdaniem nie (art. 29 ust.4).

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia. Wykaz czynności podlegających opodatkowaniu został zawarty w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z w/w przepisem opodatkowaniu podlega:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2. eksport towarów

3. import towarów

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, stanowiący kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Jak wynika z powyższych przepisów kary umowne z tytułu wad dostarczonych towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT.

Reasumując powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko Strony w powyższej sprawie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika