Postępowanie administracyjne

Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.  

Jak wysoka grozi kara?

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W razie zatem posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi obecnie 210 zł, a za niezarejestrowany odbiornik telewizyjny 681 zł.

Kary są więc dość znaczne.

Ponadto uiszczenie ww. opłaty sankcyjnej nie zwalnia od obowiązku uiszczania bieżącej opłaty abonamentowej za okres od dnia stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Jak dokonywana jest kontrola?

Kontroli dokonują upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej. Pracownik, legitymując się odpowiednim dokumentem – patrz załącznik – może odwiedzić każde mieszkanie i ustalić, czy znajdują się w nim niezarejestrowane odbiorniki.

Czy mam obowiązek wpuścić kontrolera z poczty?

Nie. Prawo chroni bardziej nienaruszalność mieszkania (art. 50 Konstytucji). Nie musimy więc wpuszczać pracownika poczty do domu. Przepisy nie przewidują także negatywnych konsekwencji takiego zachowania. Jeśli jednak zostanie ustalone, że mamy w domu odbiornik radiowy czy telewizyjny, ale nie uiścimy kary, może dojść do egzekucji administracyjnej, prowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego. W takiej sytuacji mamy obowiązek wpuścić poborcę podatkowego a ten, ma prawo prowadzić czynności z ruchomości znajdujących się w mieszkaniu.

„Mam telewizor, ale go nie oglądam” – czy mogę się tak bronić?

Nie. W takiej sytuacji przyjmuje się domniemanie, że jeśli odbiornik jest podłączony do anteny, możliwe jest jego uruchomienie i działa, domniemywa się, że korzystamy ze sprzętu. Jeśli więc telewizor jest w pomieszczeniu ale nie ma podłączenia do anteny czy sieci telewizji cyfrowej, jest wyłączony z kontaktu, można próbować  się bronić, że nie korzysta się z odbiornika.

Jeśli natomiast otrzymujemy rachunki za telewizję cyfrową, jednoznacznym jest, że powinniśmy uiszczać opłatę abonamentową i będzie to znak dla kontrolera, że posiadamy odbiornik i z niego korzystamy. Nie pomoże tłumaczenie, że oglądamy tylko telewizje płatne – nie publiczne.  

Ile wynoszą opłaty abonentowe?

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2018 roku: 

2018 rok radiofonicznego telewizyjnego lub 
telewizyjnego i radiofonicznego
za jeden miesiąc  7,00 zł   22,70 zł
za dwa miesiące 13,60 zł   44,05 zł
za trzy miesiące 20,15 zł   65,35 zł
za sześć miesięcy 39,90 zł 129,40 zł
za rok 75,60 zł 245,15 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2017 roku: 

2017 rok radiofonicznego telewizyjnego lub 
telewizyjnego i radiofonicznego
za jeden miesiąc  7,00 zł   22,70 zł
za dwa miesiące 13,60 zł   44,05 zł
za trzy miesiące 20,15 zł   65,35 zł
za sześć miesięcy 39,90 zł 129,40 zł
za rok 75,60 zł 245,15 zł

 
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu. 

Zob. też planowane zmiany: 

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Bogdan

1.11.2018 19:49:53

Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Na stronie internetowej Poczty Polskiej przeczytałem że osoba która posiada odbiornik telewizyjny zobowiązana jest w ciągu 14 dni go zarejestrować a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara w wysokości 30 krotności miesięcznego abonamentu. W czerwcu 2017 roku zakupiłem odbiornik telewizyjny. Ponieważ bardzo zależy mi na uczciwości chciałbym zapytać gdzie mogę zgłosić samego siebie że nie opłacałem abonamentu żebym mógł uiścić należą karę i zarejestrować odbiornik.

Piotr

7.12.2017 20:50:26

Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Po wykupieniu Cyfry Polast w czerwcu 2012 , teraz gdy PiS postanowił wprowadzić też od kablowych a Cyfra Polsat przekazywany jest radiowo a nie po kablu, i naliczyli okres nie od czerwca a od początku roku. Same nieprawidłowości i gdy już był abonament opłacany na mieszkanie to tu dodatkowo żądają kary, którą pobrali z zablokowanego konta bankowego. Wysłany mail, pozostaje bez odpowiedzi.

Zdzisława Efenber

20.3.2016 14:38:36

Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Gdy przeszłam na emeryturę w 2007 roku złożyłam wniosek do KRRiT o zwolnienie mnie z obowiązku płacenia abonamentu, stosowne dokumenty wysłałam o jakie prosiła KRRiT, mieściłam się w wymaganych normach otrzymałam odpowiedz pozytywną. Myślałam ze to sprawa załatwiona nie zgłosiłam tego faktu na poczcie tak mój błąd myślałam że to automatycznie jest załatwiane,myliłam się. W listopadzie 2015r porządkowałam moje segregatory z różnymi papierami które były starsze niż osiem lat i między innymi zniszczyłam te zwolnienia z KRRiT a jak na ironie losu za dwa tygodnie otrzymałam wezwanie do zapłaty na kwotę 1440pl.Jestem samotną emerytką moja emerytura wynosi 935.pl odwoływałam się ale nic nie pomogło właśnie dostałam tytuł wykonawczy z Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju. I co mam dalej robić mam 72 lata?

Violetta

11.5.2015 19:38:20

Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Czy Poczta Polska może egzekwowć abonament bez zawartej imiennej umowy lub gdy inna odoba rejestrowała odbiornik a zaległość jest na inna osobe zameldowana pod tym samym adresem

PPHUEDMAR

11.6.2014 19:2:28

Re: Nie płacisz abonamentu RTV - czy można uniknąć kary?

Kodeks Spółek prawa handlowego wyraźnie stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Stworzona w III RP TVP S.A. ? jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć. Mówiąc prosto, jest to biznes jak każdy inny, prowadzony przez np. Kowalskiego. No i dalej nasze kochane Państwo zmusza nas do płacenia daniny na rzecz spółki prawa handlowego jaką jest Telewizja Polska S.A. naginając prawo do własnych potrzeb i mając gdzieś obowiązujące przepisy. Jak tu wymagać poszanowania OBOWIĄZUJĄCEGO prawa wobec takiego postępowania Państwa? Przy takiej interpretacji przepisów Kodeksu Spółek prawa handlowego przez nasze Państwo, każda spółka mogła by domagać się od nas płacenia abonamentu powołując się na precedens, który tworzy samo Państwo, a raczej jego niekompetentni przedstawiciele, których wybraliśmy do sprawowania rządów.

Jasiek.

11.6.2014 16:43:36

Re: Nie płacisz abonamentu RTV - czy można uniknąć kary?

No właśnie, a co z osobami, które przeniosły swój ośrodek interesów życiowych poza granice Polski? Nie mają w Polsce dochodów, nie płacą w Polsce podatków, ale pewnie figurują na listach "zarejestrowanych posiadaczy radioodbiorników". Czy takie osoby są liczone w "ogólnym zadłużeniu"?

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 25.5.2017

    Nie unikniesz abonamentu RTV!

    Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy (...)

  • 26.4.2019

    Kara łączna czasem niekonstytucyjna

    18 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący kary łącznej (kodeks karny).

  • 10.12.2011

    Czy kara umowna podlega VAT?

    Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania (...)

  • 1.10.2019

    Podejrzane praktyki Biedronki...

    Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości (...)

  • 25.11.2017

    Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?

    Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą (...)