Jak w obecnym stanie prawnym wspólnoty moge odzyskać VAT naliczony, którego termin odliczenia przypada (...)

  • Jak w obecnym stanie prawnym wspólnoty moge odzyskać VAT naliczony, którego termin odliczenia przypada w styczniu 2004 r., jeżeli interpretacja Ministra Finansów przerwała ciąg rozliczń podatku VAT?
  • Czy istnieje możliwość wcześniejszego skorzytsnia ze zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z pominięciem 3-letniego okresu zawartego w art. 14 ust. 7a?

W nawiązaniu do wniosku z dnia 09.02.2004r., uzupełnionego pismem w dniu 11.05.2004r. w sprawie rozliczeń współnot mieszkaniowych w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź?Bałuty działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

- wg stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004r

W świetle art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Porady prawne

Zgodnie natomiast z ust. 7a w/w art. 14 ustawy, podatnik który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.

Tak więc w świetle cyt.wyżej przepisu art. 14 ust. 7a ustawy niezależnie od tego, czy podatnik utracił prawo do zwolnienia na skutek przekroczenia limitu, o którym mowa w ust. 1 art. 14, czy też sam zrezygnował ze zwolnienia to może dopiero po upływie trzech lat skorzystać ponownie ze zwolnienia.

Jednakże, w sytuacji gdy u podatnika podatku od towarów i usług (w niniejszej sprawie jest nim wspólnota mieszkaniowa ) nie powstaje obowiązek podatkowy to nie ma on obowiązku składać deklaracji podatkowej VAT-7.

Obowiązek składania deklaracji podatkowych został nałożony na podatników podatku VAT art. 10 ust. 1 w/w ustawy. Stosownie do tego przepisu, podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

- wg stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.05.2004r.

W świetle art.99 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) podatnicy, o których mowa w art.15 ( a więc osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 10 i art.133.

Jednocześnie zgodnie z przepisem przejściowym i końcowym ( rozdział 2 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r.) tj. art.157 ust.1 w/w ustawy podatnicy zarejestrowani na dzień 12 kwietnia 2004r., na podstawie art. 9 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., z wyłączeniem podatników wymienionych w art.5 ust.2 tej ustawy, będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, z tym że podatnicy, którzy w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art.9 ust.1 tej ustawy, zgłosili że będą składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, zostaną uznani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, a pozostali ? za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni, bez konieczności potwierdzania tego faktu przez naczelnika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust.2.

Stosownie natomiast do ust.2 pkt 1 w/w art.157 - powyższej zasady nie stosuje się w przypadku gdy podatnik wymieniony w ust.1, który zgłosił, że będzie składał deklaracje podatkowe, nie składał takiej deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub za 2 kolejne kwartały ? poprzedzające ostatni miesiąc przed wejściem w życie ustawy z dnia 11.03.2004r.

W sytuacji, gdy w złożonej deklaracji podatkowej VAT-7 za dany okres rozliczeniowy (miesiąc), rozliczenie podatku od towarów i usług zostało dokonane nieprawidłowo to zgodnie z art. 81 w/w ustawy Ordynacja podatkowa ? podatnik może skorygować uprzednio złożoną deklarację wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Deklarację korygującą można złożyć w myśl art. 81a § 1 pkt 2 ustawy m.in. w sytuacji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, a podatnicy w deklaracjach innych niż wymienione w art.73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika