dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń finansowanych ze środków (...)

dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń finansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych UE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń finansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych UE jest nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 20.04.2006 r. (uzupełniono 3.07.2006 r.) do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wynagrodzenia otrzymywane z tytułu umowy o dzieło w związku z realizacją programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podaje, iż był zatrudniony w spółce na podstawie umowy o dzieło jak asystent trenera. Wynagrodzenie jakie otrzymywał w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ww. dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyraża treść art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl postanowień tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem wszelkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia. Wynagrodzenia pracowników należą do źródła przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) m.in. na wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, wypłacane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego stanowią refundacje wcześniej poniesionych wydatków na realizacje projektu, otrzymanych na zasadzie dotacji z budżetu państwa lub innych środków publicznych. Z tych względów, przychody ze stosunku pracy otrzymywane przez osoby zatrudnione w ramach realizacji projektów finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia od podatku. W związku z powyższym, od wypłacanych przychodów ze stosunku pracy, płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek, na zasadach określonych w art. 32 ustawy. Opodatkowaniu podlegają również dochody osób fizycznych realizujących projekty w ramach ww. Programu na podstawie umów cywilnoprawnych, z których przychód kwalifikuje się do źródła przychodów, o którym mowa w art,.13 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. W konsekwencji, płatnik jest zobligowany do poboru zaliczek na podatek od dochodów z tych umów, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie, powołany w wystąpieniu przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, stanowi, iż ze zwolnienia od podarku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub miedzy narodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Rade Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie dotyczy wyłącznie dochodów osób fizycznych finansowanych ze środków przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE). W związku z powyższym, przepis ten nie może mieć zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, w tym EFS, gdyż pomoc ta stanowi refundacje wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika