Czy biorąc pod uwagę zaistniały stan faktyczny mogę wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej (...)

Czy biorąc pod uwagę zaistniały stan faktyczny mogę wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy (podatek liniowy)?

INTERPRETACJA INDYWIDUAL NA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani B., przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura ? 22 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od 10 lutego 1994 r. do 30 czerwca 2008 r. wnioskodawczyni była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Towarzystwie Ubezpieczeń. Do zakresu jej obowiązków służbowych należało wykonywanie następujących czynności:

  1. Rekrutacja i selekcja kandydatów na Agentów.
  2. Budowa i realizacja rocznego planu sprzedaży.
  3. Podnoszenie rentowności Zespołu poprzez kontrolę struktury portfela, współczynników szkodowości oraz współczynników odnowień portfela i utrzymania polis.
  4. Współpraca z Agentami: wprowadzenie nowego Agenta do zawodu, wspólne planowanie pracy, kontrolowanie wyników i nadzorowanie aktywności Agenta, praca nad rozwojem zawodowym Agenta.
  5. Prowadzenie szkoleń podnoszących umiejętności sprzedaży dla Agentów.
  6. Motywowanie i dokonywanie okresowej oceny podległych Agentów
  7. Kontrola i podpisywanie wniosków
  8. Rozliczanie Agentów odchodzących z pracy
  9. Sporządzanie raportów, sprawozdań i analiz dla Dyrektora Oddziału, nadzór nad komunikacją z Centralą i klientami.

W dniu 28 kwietnia 2008r. wnioskodawczyni podpisała z byłym pracodawcą umowę agencyjną, w której zobowiązuje się do wykonywania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego w związku z czym uzyskała wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz numer statystyczny REGON. Działalność ta jest sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 6720Z działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno ? rentowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy biorąc pod uwagę zaistniały stan faktyczny może wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy (podatek liniowy)...

Zdaniem wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym dopuszczalne jest opodatkowanie dochodów wnioskodawczyni z pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób, o którym mowa w art. 30c ustawy. Nie będzie miał zastosowania przepis art. 9a ust. 3 ponieważ uzyskane przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy nie odpowiadają czynnościom, które wnioskodawczyni wykonywała w ramach stosunku pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.Dla możliwości wyboru opodatkowania podatkiem liniowym nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego pracodawcy innych usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni zatrudniona była na podstawie umowy o pracę i wykonywała obowiązki związane m.in. z rekrutacją oraz selekcją przyszłych Agentów, przygotowywaniem, szkoleniem oraz nadzorowaniem pracy Agenta, ponadto czynności związane z podnoszeniem rentowności zespołu, sporządzaniem raportów, sprawozdań i analiz itd. Natomiast na podstawie umowy agencyjnej zawartej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, świadczy usługi związane z pośrednictwem ubezpieczeniowym. Zatem charakter oraz specyfika obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę wskazuje na to, że co do zasady czynności wykonywane przez wnioskodawcę w ramach zawartej umowy agencyjnej są odmienne. Co bardziej istotne, wnioskodawczyni przedstawiając swoje stanowisko wskazała, iż czynności wykonywane umowy o pracę różnią się całkowicie od czynności wykonywanych w ramach zawartej umowy agencyjnej.Wobec powyższego, w sytuacji, gdy zakres czynności, wykonywanych w ramach zawartej umowy agencyjnej nie pokrywa się z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę, wykonywanymi w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, to wnioskodawczyni może opodatkować dochody uzyskane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wg 19% stawki liniowej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem wybrania tej formy opodatkowania w stosownym, a określonym w cytowanych powyżej przepisach prawa terminie.

Jednocześnie wskazać należy, iż jeżeli wnioskodawczyni w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej świadczyć będzie usługi na rzecz byłego pracodawcy chociaż częściowo odpowiadające czynnościom, które wykonywała w ramach stosunku pracy w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, straci prawo do rozliczenia dochodów zgodnie z zasadami, określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika