Czy kwota ryczałtu za opłacane świadczenia medyczne stanowi dla pracownika przychód do opodatkowania (...)

Czy kwota ryczałtu za opłacane świadczenia medyczne stanowi dla pracownika przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko R. Spółka z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura ? 18 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji m.in. przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania opłaconych przez Spółkę świadczeń zdrowotnych dla pracowników - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji m.in. przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania opłaconych przez Spółkę świadczeń zdrowotnych dla pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT zawarła w 2004r. umowę ze Sp. z o.o. na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z § 1 pkt 1 umowy Sp. z o.o. udziela świadczeń zdrowotnych na rzecz osób wskazanych pisemnie przez wnioskodawcę (pracowników wnioskodawcy). Liczba usługobiorców ulega zmianom ? obecnie z usług korzysta 20 osób. Wnioskodawca płaci zryczałtowane wynagrodzenie Spółce za wykonane świadczenia (usługi zwolnione z VAT) za każdy miesiąc z góry na podstawie faktury VAT wystawianej na zasadach i w terminie określonych w umowie. Faktura zostaje następnie zaksięgowana w księdze rachunkowej i rozliczana pod kątem podatku od osób prawnych i podatku VAT. W fakturach wystawianych ryczałtowo i zbiorowo brak jest szczegółowej specyfikacji ilości osób korzystających z usług medycznych w danym okresie rozliczeniowym i wyliczenia faktycznej kwoty świadczeń przypadających na danego pracownika. Wartość faktury jest sumą opłat ryczałtowych przypadających na poszczególnych pracowników. W ramach określonych umową korporacyjną, wskazani przez wnioskodawcę pracownicy mają prawo korzystać z usług medycznych w zróżnicowanym zakresie. Każdy uprawniony pracownik posiada jedną z 3 oferowanych kart magnetycznych: białą (najniższa opłata ryczałtowa), niebieską lub złotą (najwyższa opłata ryczałtowa, do których przypisany jest określony wachlarz dostępnych usług. Niektórzy pracownicy mają zagwarantowane korzystanie z usług medycznych zapisem w umowie o pracę, np.: ?pracownik zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, które zostanie wprowadzone przez pracodawcę w stosunku do całej kadry zarządzającej? lub ?pracownik zostanie objęty prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym?, inni zaś korzystają z kart nie posiadając stosownych zapisów w umowach o pracę. W okresie rozliczeniowym, za który wystawiana jest faktura, uprawniony pracownik (posiadający kartę) będzie korzystał z oferowanych świadczeń, bądź też nie.Wnioskodawca wskazał również, iż w przyszłości zawrze nowe umowy o pracę z osobami, którym zostaną przyznane karty w ramach stałej umowy korporacyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość świadczeń zdrowotnych wykonanych na rzecz pracowników w ramach obowiązującej umowy powinna być uznana za przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu...

Zdaniem wnioskodawcy zawarta w fakturze wartość opłaty ryczałtowej wynikającej z umowy nie powinna być uznawana za przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami z zastrzeżeniem art. 14 ? 16, 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy. Stąd też, w sytuacji usług zakupionych przez pracodawcę, wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

W przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych (tzw. pakiet medyczny) uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych świadczeń zdrowotnych, wartość usług medycznych otrzymanych przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy. Podkreślenia wymaga, iż o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego o określonej wartości pieniężnej, dającego prawo do usług medycznych w ramach wykupionego pakietu. W sytuacji ryczałtowej formy dokonywania rozliczeń z firmą świadczącą usługi medyczne, fakt skorzystania bądź nie skorzystania przez pracownika z usługi pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania przedmiotowych świadczeń. Pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie w miesiącu, za który Spółka wykupiła dla niego pakiet usług medycznych. Opłata za świadczenia medyczne jest bowiem formą zapłaty za te usługi.

W świetle powyższego należy uznać, iż wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń medycznych będzie stanowić przychód, jako wartość nieodpłatnych świadczeń. Wartość tego świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione ? wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia ustala się wg cen zakupu. Z tego wynika, iż przychodem każdego z pracowników będzie cena zakupu usługi objęcia go opieką medyczną. Przychód ten winien być rozpoznany zarówno u pracowników, u których w umowach o pracę znalazł się stosowny zapis o przyznaniu prawa do korzystania z usług medycznych, jak i u pracowników, u których w umowach o pracę takiego zapisu brak.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w przypadku pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom, nie ma trudności z indywidualizacją świadczenia. W momencie wykupu usług medycznych znana jest zarówno globalna kwota przypadająca do zapłaty, jak i liczba pracowników, dla których wykupiono świadczenie. W stanie faktycznym opisanym przez wnioskodawcę wartość faktury jest sumą opłat ryczałtowych przypadających na poszczególnych pracowników. Ponadto należy zauważyć, iż ewentualne trudności towarzyszące indywidualizacji świadczeń na rzecz poszczególnych pracowników mają charakter drugorzędny i nie mogą wpływać na byt i zakres obowiązku podatkowego.

Wobec powyższego wartość ryczałtu ponoszonego przez Spółkę z tytułu zakupu na rzecz pracownika usług medycznych stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odnośnie pytania czy fakt przyznania danemu pracownikowi uprawnień do korzystania ze świadczeń zdrowotnych (na podstawie posiadanej karty) powinien znaleźć odzwierciedlenie w umowie o pracę poprzez zawarcie stosownego zapisu, postanowieniem z dnia 17 grudnia Znak: IBPB2/415-524/07/BJ odmówiono wszczęcia postępowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika