Definicja odbiornika telewizyjnego

Pytanie:

Czy odbiornikiem telewizyjnym, za który należy płacić abonament jest komputer połączony z kabelkiem telewizji kablowej za pomocą karty TV?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

Zatem, każde urządzenie, na którym istnieje możliwość odbioru programu należy uznać za odbiornik.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Bogdan Rumak

30.5.2017 8:8:22

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Jak rozumieć "dostosowanie do odbioru programu" ? Technicznie czy programowo - znaczyłoby że wyłącznie odbiorniki strojone, które mają zapisane znalezione 'kanały' czyli przepis wskazuje że odbiorniki nie posiadające takiej listy nie są odbiornikami podlegające rejestracji? Bez zapisanej takiej listy urządzenie pomimo sprawności technicznej nie jest w stanie odebrać sygnału telewizji (naziemnej, cyfrowej, satelitarnej, etc.). TVP jeśli chce zachować abonament musi zrobić to co inni gracze, i zbudować ze swoich archiwum platformę streamingową, szczególnie że wiele osób chciałoby obejrzeć dawniejsze tytuły już nie wyświetlane "na antenie", np. słynną serię o rycerzu Ivan Hove z Robertem Moorem itp.

Go

30.5.2017 7:10:54

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy monitor połączony z urządzeniem odbierającym TV płatną, które nie odbiera sygnału nadawanego przez TVP (urządzenie nie jest zdolne odbierać sygnału z bezpłatnych nadajników TV naziemnej) jest odbiornikiem? Czy rozmowa video przez komunikator np. skype jest odbiorem sygnału TV?

Miki

18.3.2017 12:43:30

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Sorry za idiotyczne pytanie: a co to jest odbiór programu? Co to jest program? Komputerowy program to tez program a telefon odbiera po sieci swoje programy i je instaluje lokalnie.

qwerty

12.10.2014 10:26:22

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Nowoczesne odbiorniki telewizyjne to takie komputery z kartą tv z zainstalowanym oprogramowaniem, zamknięte w pudełku zwanym telewizorem. Sama karta tv nie jest odbiornikiem, sam software też nie, ale połączenie karty z softwarem już tak. Komputer z takim zestawem (karta+software) jest odbiornikiem.

forax

11.4.2012 14:14:18

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy zatem "odbiornik telewizyjny" to: 1) jedno integralne urządzenie? a może 2) zespół wielu urządzeń ze soba wspołpracujących (np. "Głuchy" na cyfrówkę analogowy TV + zewn. dekoder DVB)? a może 3) zespół wielu urządzeń ze soba wspołpracujących wraz z dedykowaniem oprogramowaniem (np. Ekran + komputer z karta TV)? a może 4) telefon komórkowy ze zintegrowanym tunerem DVB-T lub analogowym. a moze 5) wszystkie powyższe! Idąc tym rozumowaniem kupując dowolny ekran komputerowy powinniśmy go zarejestrować jako odbiornik TV, bo przecież może on za taki posłużyć bez względu na to czy bedziemy go chcieć w ten sposob eksploatować czy też nie.. wszak jest potencjalnym odbiornikiem sygnału TV. Tak jednak na szczęście jeszcze nie jest... Kilka z tych założeń rozwiewaja poniższe artykuły: - http://m.interia.pl/nowe-technologie/news-haracz-za-tv-w-komorce,aId,543453 - http://www.sldwadowice.org/prawne/100520-abonament.htm ..ale może się to zmienić: - http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Masz_komputer._Zaplacisz_abonament_RTV-37908.html

ja

10.3.2012 10:58:52

Re: Definicja odbiornika telewizyjnego

Moim zdaniem nie. "komputer" sam w sobie nie jest odbiornikiem telewizyjnym, a tym bardziej z karta tv! To już jest kwestia software-u, a z kolei oprogramowanie nie jest odbiornikiem telewizyjnym :)

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.7.2017

  Kara za niepłacenie abonamentu RTV

  Ustawa o opłatach abonamentowych już przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.

 • 25.5.2017

  Nie unikniesz abonamentu RTV!

  Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy (...)

 • 4.5.2018

  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w telewizji

  Nowa ustawa ma na celu zobowiązanie nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku (...)

 • 17.8.2018

  Czy Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków?

  Ustawa prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) w art. 2 ust. 1 definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. W poprzednim stanie prawnym, do czasu (...)

 • 31.12.2006

  Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych na 2007 rok

  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r. i ma zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia, z (...)