Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV
Pytanie:
"Firma nie posiada (nie zakupiła nigdy odbiornika radiofonicznego). Pracownik firmy, który ma zarejestrowany swój prywatny przenośny odbiornik radiofoniczny i opłaca abonament, przynosi go do pracy za zgodą swojego przełożonego. Czy firma, na terenie której pracownik używa swojego prywatnego odbiornika radiofonicznego, zobowiązana jest do opłacania abonamentu RTV? Czy w tej sytuacji istnieje jakakolwiek odpowiedzialność pracodawcy w przypadku kontroli opłat abonamentowych przez kontrolerów Poczty Polskiej? "
Odpowiedź prawnika: Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV
Zgodnie z postanowieniami ustawy o radiofonii i telewizji, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Co więcej, domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. W związku z faktem, że pracownik przynosi odbiornik, za który opłaca abonament, nie ma konieczności powtórnego uiszczania tej opłaty. Pamiętać należy jednak, że za używanie niezarejestrowanego odbiornika grożą sankcje. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?