Sposób rozliczenia dochodów wspólniczek spółki cywilnej w przypadku gdy jedna z nich zgłosiła (...)

Sposób rozliczenia dochodów wspólniczek spółki cywilnej w przypadku gdy jedna z nich zgłosiła zawieszenie działalności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku który wpłynął do tut. Biura dnia 13 lutego 2012 r., uzupełnionym w dniu 13 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu rozliczenia dochodów wspólniczek spółki cywilnej w przypadku gdy jedna z nich zgłosiła zawieszenie działalności ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia dochodów wspólniczek spółki cywilnej w przypadku gdy jedna z nich zgłosiła zawieszenie działalności. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 marca 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-168/12/AB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 13 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (sklep jubilerski). Umowa spółki cywilnej z dnia 10 kwietnia 1994 r., początkowo została zawarta przez trzy wspólniczki. Dnia 21 czerwca 1994 r., na mocy aneksu do umowy, do spółki przystąpiła czwarta wspólniczka. Zgodnie z umową spółki wspólniczki uczestniczą w zyskach i stratach spółki w równych częściach, czyli po 25% każda z nich. Z dniem 1 października 2011r. jedna ze wspólniczek, zgłosiła do centralnej ewidencji działalności gospodarczej zawieszenie działalności gospodarczej, które zostało przyjęte. Pozostałe wspólniczki nie wyraziły zgody na to, informując o tym (pismem z dnia 30 września 2011 r.) wspólniczkę, urząd skarbowy, ZUS i wydział działalności gospodarczej urzędu miasta. Pozostałe wspólniczki nie dokonały zawieszenia działalności gospodarczej i prowadzą w dotychczasowej formie sklep jubilerski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z obowiązującym prawem prawidłowe będzie rozliczenie dochodów wspólniczek zgodnie z postanowieniami umowy spółki, czyli po 25% przychodów i kosztów ich uzyskania każda za cały rok prowadzenia działalności, w tym za okres od 01 października 2011r. do 31 grudnia 2011r., pomimo dokonania zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej przez jedną z nich?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z art. 14a ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej przez wspólniczkę jest nieskuteczne i prowadzi ona tę działalność nadal. Zgodnie z przytoczonym przepisem, pozostałe wspólniczki powinny zawiesić również swoje działalności gospodarcze, aby skuteczne było zawieszenie działalności. Wobec tego, w ocenie Wnioskodawczyni dochody lub straty spółki za 2011r. powinna rozliczyć, jak dotychczas, czyli za pełen rok z uwzględnieniem swojego udziału w zyskach i stratach spółki, wynoszącego 25%. Tym samym za okres od 1 października 2011r. do 31 grudnia 2011 r. rozliczenie roczne powinno nie uwzględniać zawieszenia działalności przez jedną ze wspólniczek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 1a.

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników (art. 14a ust. 2 ww. ustawy).

Powyższy obowiązek zgodnego działania wspólników ma związek z definicją przedsiębiorcy zawartą w tej ustawie. Zgodnie z art. 4 ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcami są zatem wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółki.

W świetle treści ww. przepisów, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, prawnie nieskuteczne jest zawieszenie działalności gospodarczej wyłącznie przez jednego wspólnika spółki cywilnej. Oświadczenie woli złożone w tym zakresie przez jednego ze wspólników spółki cywilnej nie rodzi zatem skutków prawnych.

Kwestię rozliczenia dochodów wspólników spółki cywilnej należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, spółka niebędąca osobą prawną - to spółka niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W świetle cytowanego przepisu, uzyskane przez spółkę osobową, a więc i spółkę cywilną, przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku (udziału).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż jedna ze wspólniczek spółki cywilnej z dniem 1 października 2011 r. zgłosiła zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Pozostałe wspólniczki nie dokonały zawieszenia działalności gospodarczej i nadal prowadzą działalność gospodarczą w dotychczasowej formie.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że skoro, jak już wskazano, w świetle przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, prawnie nieskuteczne jest zawieszenie działalności gospodarczej przez jedną ze wspólniczek spółki cywilnej, to dokonane w tym zakresie zgłoszenie nie może wywoływać skutków prawnych również na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym uzyskane w 2011r. przychody oraz poniesione w tym roku podatkowym koszty uzyskania przychodów winny być wykazane przez Wnioskodawczynię proporcjonalnie do jej udziału w zyskach i stratach spółki, ustalonego w umowie spółki cywilnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika