Udział w zyskach i stratach spółki jawnej

Pytanie:

"Na jakich zasadach wspólnik spółki jawnej uczestniczy w jej zyskach i stratach?"

Odpowiedź prawnika: Udział w zyskach i stratach spółki jawnej

Odróżnić należy wkład i udział kapitałowy (będący ewentualnie oprocentowany) od partycypacji w zyskach spółki: Jak stanowi art 51 Kodeksu spółek handlowych:

Art.51.§1.Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

§2.Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach.

§3.Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Wspólnicy mogą w umowie spółki zmienić generalną zasadę i postanowić, że udział w zyskach nie będzie odpowiadał udziałowi w stratach, mogą powiązać wartość wnoszonych wkładów do spółki ze stopniem partycypacji w zyskach czy udziału w stratach, co nie jest zasadą w spółce jawnej. Oznacza to, że wniesienie większego wkładu samo przez się nie zmienia partycypacji w bieżących zyskach spółki (poza art 53 KSH), a wspólnicy nadal będą partycypowali w zyskach i stratach według zasad określonych w umowie, lub w razie ich braku wedle powyższej, generalnej zasady (równości).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika