Czy Spółka, której udziały w 99,8% należą do Gminy Miejskiej była zobowiązana pobrać podatek (...)

Czy Spółka, której udziały w 99,8% należą do Gminy Miejskiej była zobowiązana pobrać podatek dochodowy od zysku osób prawnych, pomniejszając o wartość podatku wypłatę dywidendy oraz czy w przypadku braku konieczności pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dywidendy wypłacanej jednostce samorządu terytorialnego, Spółka jest zobowiązana do sporządzania deklaracji CIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 5 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z obowiązku pobrania podatku z tytułu wypłaconej udziałowcowi dywidendy ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z obowiązku pobrania podatku z tytułu wypłaconej udziałowcowi dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgromadzenie Wspólników Spółki które miało miejsce w dniu 20 maja 2008r. uchwałą Nr 10/2008 przeznaczyło część zysku netto za 2007 rok na wypłatę dywidendy Wspólnikom proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Jednym ze Wspólników Spółki jest Gmina Miejska do której należy 99,8% udziałów i w tym samym procencie przysługuje jej dywidenda z zysku za 2007 rok.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka, której udziały w 99,8% należą do Gminy Miejskiej była zobowiązana pobrać podatek dochodowy od zysku osób prawnych, pomniejszając o wartość podatku wypłatę dywidendy oraz czy w przypadku braku konieczności pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dywidendy wypłacanej jednostce samorządu terytorialnego, Spółka jest zobowiązana do sporządzania deklaracji CIT...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednostka samorządu terytorialnego jaką jest Gmina Miejska jest zwolniona z podatku dochodowego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dywidenda otrzymana przez Gminę jest dochodem, którego źródłem jest majątek gminy, a te dochody są wymienione w powołanej ustawie.

Spółka jednocześnie uważa, że przepisy art. 26 i 26a w/w ustawy regulują zasady przekazywania informacji podatnikowi oraz deklaracji podatnikowi i urzędowi skarbowemu tylko w przypadku pobrania podatku i dlatego Spółka nie jest zobowiązana do ich wypełnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uregulowane zostały skutki podatkowe odnoszące się do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Zawarta w art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy definicja dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych precyzuje, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji) (?). Klasycznym przykładem dochodu z udziału w zyskach osób prawnych jest niewątpliwie dywidenda.

Z treści wniosku wynika, iż odbiorcą dywidendy będzie m.in. udziałowiec Spółki, Gmina Miejska. Zatem w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Z powyższego przepisu wynika, że zwolnieniem z podatku objęte są dochody gmin określone w ustawie z dnia 13 listopada 2003r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t. j. Dz. U. z 2008r. Nr 88, poz. 539 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ust. 1 w/w ustawy źródłami dochodów własnych gminy są m.in. dochody z majątku gminy. Ponieważ, majątkiem Gminy są udziały otrzymane w zamian za wniesione do Spółki mienie, uzyskane przez Gminę na ich podstawie dochody z tytułu dywidendy w świetle wyżej powołanych przepisów stanowią dochód z majątku Gminy, który podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zasady przekazywania informacji podatnikowi oraz deklaracji podatnikowi i urzędowi skarbowemu w przypadku pobrania podatku od wypłaconych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały uregulowane w art. 26 i 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do powyższego, w sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku, Spółka nie ma obowiązku sporządzania informacji CIT-7. Świadczy o tym nadany tej deklaracji tytuł; CIT-7 jest ?Informacją o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika