Żądanie odsetek w pozwie o wypłatę dywidendy

Pytanie:

"Czy wnosząc pozew o zapłatę dywidendy mogę domagać się odsetek? "

Odpowiedź prawnika: Żądanie odsetek w pozwie o wypłatę dywidendy

Z tytułu uczestnictwa w spółce, udziałowcom lub akcjonariuszom przysługuje prawo dywidendy. Jednak prawo do dywidendy nie jest jeszcze równoznaczne z roszczeniem o wypłatę dywidendy. Roszczenie to powstaje dopiero wówczas, gdy uchwała zgromadzenia wspólników, bądź walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę w przedmiocie podziału zysku i przekazania go na wypłatę dywidendy. Uchwała w tym przedmiocie powinna również określać termin wypłaty dywidendy. Roszczenie o wypłatę dywidendy staje się więc wymagalne z dniem określonym w uchwale. Od tego dnia podmiot, któremu przysługuje roszczenie o wypłatę dywidendy, może żądać odsetek za zwłokę w zapłacie. Jeżeli zaś termin wypłaty dywidendy nie został w uchwale określony, roszczenie o zapłatę dywidendy staje się wymagalne dopiero po wezwaniu spółki przez uprawnionego do zapłaty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika