Czy przychody z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym czynsz z tytułu najmu Nieruchomości) (...)

Czy przychody z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym czynsz z tytułu najmu Nieruchomości) i koszt uzyskania przychodów z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych podlegających amortyzacji tj. budynków i budowli stanowiących własność spółki komandytowej posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym spółki komandytowej) łączą się proporcjonalnie do udziału Spółki w zysku spółki komandytowej, z innymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 12 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. sposobu ustalania udziału Spółki ? wspólnika spółki komandytowej w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. sposobu ustalania udziału Spółki ? wspólnika spółki komandytowej w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów dekoracyjnych.

Spółka jest właścicielem budynków i budowli posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym Spółki, użytkownikiem wieczystym gruntu niezabudowanego oraz właścicielem gruntów niezabudowanych - zwanych dalej łącznie 'Nieruchomościami'. Budynki i budowle na Nieruchomościach stanowią środki trwałe, które podlegały (część z nich jest całkowicie zamortyzowana) lub wciąż podlegają amortyzacji.

Nieruchomości nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z planami biznesowymi, Spółka rozważa przeniesienie poszczególnych Nieruchomości do oddzielnego podmiotu. Przenoszone Nieruchomości nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W konsekwencji, Spółka zamierza utworzyć spółkę osobową - spółkę komandytową. Spółka będzie wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka wniesie Nieruchomości do spółki komandytowej jako wkład niepieniężny. Pozostali wspólnicy wniosą do spółki komandytowej wkład pieniężny lub niepieniężny.

Umowa spółki komandytowej nie będzie zawierać zapisu, iż ogół praw i obowiązków wspólnika może być przeniesiony na inną osobę. Spółka przewiduje, iż Nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej. Nieruchomości będą wynajmowane głównie osobom trzecim. Nie jest wykluczone, że część nieruchomości zostanie oddana w najem Spółce.

Spółka wykorzystywać będzie wynajmowane Nieruchomości w celu prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej (np. jako powierzchnie magazynowe, biurowe, itp.).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym czynsz z tytułu najmu Nieruchomości) i koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych podlegających amortyzacji tj. budynków i budowli stanowiących własność spółki komandytowej posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym spółki komandytowej) łączą się proporcjonalnie do udziału Spółki w zysku spółki komandytowej, z innymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 z późniejszymi zmianami - dalej: 'ksh') spółka komandytowa jest spółką osobową. Nie posiada ona osobowości prawnej.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem ?updop?) spółka osobowa (w tym komandytowa) jest przejrzystą (transparentną) podatkowo strukturą.

Artykuł 5 updop stanowi bowiem, że 'przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe'.

Biorąc pod uwagę powyższą regulację art. 5 updop, przejrzystość (transparentność) podatkowa spółki osobowej oznacza, iż przychody osiągane w ramach spółki komandytowej opodatkowane są podatkiem dochodowym wyłącznie na poziomie jej wspólników.

Powyższa zasada ma odpowiednie zastosowanie do ustalania kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 5 updop, 'zasady wyrażone w ust. 1 artykułu 5 updop stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku'.

Zasady wykładni systemowej nakazują przy tym przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki komandytowej, powinien być dokonany w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki. Zatem proporcję, o której mowa w art. 5 updop ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w spółce komandytowej. W rezultacie przychody i koszty uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą Nieruchomości powinny zostać alokowane do poszczególnych jej wspólników proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej, posiadanego przez każdego jej wspólnika.

Potwierdza to stanowisko Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, wyrażone w piśmie p.t. 'Podział zysku w spółce komandytowej', opublikowanym w Biuletynie Skarbowym, nr 3/2007 (str. 19). Wskazano w nim wyraźnie, iż 'zasady wykładni systemowej nakazują (...) przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki komandytowej (zarówno będącymi osobami prawnymi, jak i fizycznymi) powinien być dokonany jednolicie, w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki.'

Biorąc pod uwagę powyższe, przychody z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym czynsz z tytułu najmu Nieruchomości) i koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału Spółki w spółce komandytowej (w tym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych podlegających amortyzacji tj. budynków i budowli stanowiących własność spółki komandytowej posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym spółki komandytowej) łączą się proporcjonalnie do udziału Spółki w zysku spółki komandytowej, z innymi przychodami i kosztami uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBI/2/423-919/10/PP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika