Czy nabycie z mocy spadku opisanych składników majątkowych rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego (...)

Czy nabycie z mocy spadku opisanych składników majątkowych rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura ? 06 maja 2013 r.) uzupełnionym w dniu 25 i 31 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem w drodze spadku składników majątku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem w drodze spadku składników majątku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 16 lipca 2013 r. znak: IBPB II/1/415-519/13/MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono w dniu 25 i 31 lipca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Mąż Wnioskodawczyni zmarł dnia 26 marca 2013r. Przed śmiercią prowadził jako jednoosobowy przedsiębiorca indywidualną działalność gospodarczą w branży budowlanej, zajmując się wykonawstwem obiektów budowlanych (np. jako podwykonawca firm developerskich realizujących obiekty budownictwa mieszkaniowego). W testamencie, zmarły mąż zapisał Wnioskodawczyni wszystkie składniki majątkowe, które wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym m.in. 3 samochody ciężarowe I., ciągnik rolniczy, zestaw przyczep i naczep, oraz komplet narzędzi budowlanych umożliwiający prowadzenie prac budowlanych (młoty elektryczne, gilotyny do stali, przecinarki tarczowe, spawarki, migomat z butlami, pilarki spalinowe, niwelatory, piły tarczowe, betoniarki, łaty wibracyjne, wibratory do zagęszczania betonu, kompresory powietrza, myjki ciśnieniowe, szlifierki kątowe, świdry spalinowe, wyciągarki budowlane, piły do cięcia, w tym na mokro, tarcze diamentowe, pilarki do boazerii, drabiny, mieszarki do kleju, erbetki elektryczne, wiertarki: zwykłe, pistoletowe i do rygipsu, elektryczne młoty do kucia, ręczne wózki widłowe, kable siłowe, przedłużki, giętarki do blachy, halogeny wiszące i na podstawach, strug do elektryczne, wyrzynarki elektryczne, pistolety Hilti, nożyce do cięcia blachy, tarcze do cięcia drewna, wypory wraz z głowicami i trójnogami, rusztowania jodełkowe i warszawskie, dźwigary stropów, sklejki stropowe).

W dniu 10 kwietnia 2013r. sporządzony został akt poświadczenia dziedziczenia, w którym stwierdzono nabycie przez Wnioskodawczynię masy spadkowej z mocy testamentu.

W piśmie z dnia 29 lipca 2013 r. (data wpływu ? 31 lipca 2013 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że nabyła w drodze spadkobrania testamentowego określony we wniosku zespół składników majątkowych, z pomocą których jej zmarły mąż prowadził działalność gospodarczą. Pozostałe aktywa (które nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej) zostały rozdysponowane w testamencie; pasywa zostały przyjęta przez spadkobierców do wysokości wartości aktywów spadku (spadkobranie z dobrodziejstwem inwentarza). Zespół składników majątkowych, z pomocą których jej zmarły mąż prowadził działalność gospodarczą zostały wniesione jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Składniki majątkowe wskazane we wniosku będące przedmiotem spadku spełniają warunki zawarte w art. 51 Kodeksu cywilnego, pozwalające uznać je za przedsiębiorstwo w rozumieniu tego przepisu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktyczny, nabycie z mocy spadku opisanych składników majątkowych rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

W ocenie Wnioskodawczyni, w opisanym stanie faktycznym nabycie z mocy spadku opisanych składników majątkowych nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawczyni powołała art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn a także art. 924 Kodeksu cywilnego z których to przepisów wywiodła, że nabycie przez nią składników majątkowych, które jej zmarły mąż wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, z mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do uzyskanego z tego tytułu przychodu nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec czego Wnioskodawczyni nie ma obowiązku uiszczenia podatku dochodowego z tytułu przychodu uzyskanego z nabycia składników majątkowych otrzymanych w spadku po zmarłym mężu.

Uzupełniająco Wnioskodawczyni dodała, że na analogicznym, co prezentowane przez Wnioskodawczynię, stanowisku stoi również orzecznictwo sądowo-administracyjne. Na poparcie czego Wnioskodawczyni wskazała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 stycznia 2005r., sygn. akt III SA/Wa 375/2004.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W pozostałym zakresie wniosku, tj. w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

Zgodnie z art. art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwila jego śmierci na jedną lub kilka osób. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 ww. ustawy). Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 ww. ustawy).

Mając na względzie powyższe, stwierdzić należy, iż ponieważ do nabycia przez Wnioskodawczynię w drodze spadku składników majątku, które zmarły mąż Wnioskodawczyni wykorzystywał w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w branży budowlanej zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, to w odniesieniu do takiego stanu faktycznego nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która odnosi się do opodatkowania wszelkiego rodzaju dochodów. W przypadku spadku spadkobierca nie uzyskuje bowiem dochodu lecz nieodpłatne przysporzenie kosztem majątku spadkodawcy.

Oznacza to, że nabycie przez Wnioskodawczynię (jako spadkobierczynię) w drodze spadku po mężu szczegółowo wymienionych we wniosku składników majątku spadkowego nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanego przez Wnioskodawczynię rozstrzygnięcia Sądu, tut. Organ informuje, że w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyroki nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270, późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika