Opodatkowanie usługi taksówki osobowej. sygn: IBPP1/443-122/07/PK

Opodatkowanie usługi taksówki osobowej.

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007r. (data wpływu 27 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi taksówek osobowych według stawki 3% ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27 sierpnia 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi taksówek osobowych według stawki 3%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest taksówkarzem, od listopada 2004r. podlega obowiązkowi VAT. Nie złożył informacji zgłoszenia do US stawki 3% uważając iż zrobi to serwisant kasy fiskalnej podobnie jak to miało miejsce przy instalacji kasy fiskalnej po raz pierwszy w lutym 2004r. Nie składał również deklaracji VAT. Obecnie złożył zaległe deklaracje na wezwanie US oraz zgłoszenie na 3% stawkę VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy może to zgłoszenie skutkować w tej sytuacji wstecznie i dotyczyć okresów od 2004r....

Zdaniem wnioskodawcy może on stosować dziś złożone zgłoszenie jako pierwsze w sprawie i stosować stawkę 3% jako że dotąd ani nie składał deklaracji VAT ani nie płacił podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 143 powyższego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane w PKWiU 60.22 ?usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą?. Przy czym na mocy art. 114 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca dał podatnikom świadczącym usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) możliwość wyboru opodatkowania tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

W nauce ?terminem? nazywa się zastrzeżenie dodatkowej czynności prawnej, przez które jej skutek zostaje ograniczony w czasie. W stosunkach publicznoprawnych termin ma istotne znaczenie prawne. Ten element wprowadzony jest do konstrukcji instytucji prawnej zarówno przez przepisy prawa materialnego, jak i przepisy prawa procesowego. Od jego spełnienia uzależniona jest w szeregu przepisów prawa możliwość podjęcia skutecznej czynności prawnej przez organ podatkowy, jak i przez jednostkę.

Terminem materialnym jest okres, w którym nastąpić może ukształtowanie praw lub obowiązków jednostki w ramach publicznoprawnego stosunku materialnoprawnego np. w zakresie zobowiązań podatkowych. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług przykładem terminu materialnego jest między innymi termin dotyczący wyboru opodatkowania w formie ryczałtu usług taksówek osobowych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż skoro prawo Podatnika do opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu następuje dopiero po pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, to prawo to ukształtuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono zawiadomienie, a zatem nie działa ono wstecz.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony we wniosku ORD-IN stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy prawo stosowania 3% stawki podatku VAT dla usług taksówek osobowych przysługuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono przedmiotowe zawiadomienie. Natomiast w okresie, od momentu utraty zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT lub rezygnacji z tego zwolnienia do końca miesiąca, w którym złożono ww. zawiadomienie, usługi taksówek osobowych będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%. Jednocześnie należy podkreślić, iż zawiadomienie złożone naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu nie może obowiązywać wstecz, co wprost wynika z brzmienia art. 114 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika