Czy prawidłowo kwalifikujemy przedmiotowe wielkości bonifikacji?

Czy prawidłowo kwalifikujemy przedmiotowe wielkości bonifikacji?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r. , poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku P. ... , zam. ... z dnia 13.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie udzielonej bonifikaty jako kosztu uzyskania przychodu

stwierdzam,. że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U ZA S A D N I E N I E

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą aptekę . Zajmuje się sprzedażą leków , w których występują rozliczenia z nabywcą za ' symboliczny grosz'. Przedmiotowe leki są nabywane w cenach hurtowych , stąd powstają różnice nabywane w cenach hurtowych o wiele wyższe niż ' jeden grosz' ( pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży ) , które podatniczka nazywa ' bonifikatą '.Zdaniem podatniczki ' bonifikaty' te podatkowo traktowane są jako koszt nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22, ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz. 176 ze zm. ) - kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia 'bonifikata'.

W związku z tym powinna być odczytywana zgodnie z jej znaczeniem językowym. Bonifikata to obniżka ceny przyznawana po dokonaniu transakcji , zwykle jako zachęta do zwiększenia zakupów albo forma rekompensaty z powodu faktycznie poniesionej lub przewidywanej straty kontrahenta . Jest to rodzaj rabatu , czyli obniżki ustalonej ceny określonego towaru wyrażonej procentowo lub kwotowo. W Pani przypadku kosztem uzyskania przychodu jest zakup leku od dostawcy, tak więc udzielona w chwili sprzedaży leku bonifikata nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. ma natomiast wpływ na zmniejszenie przychodu( w tym konkretnym przypadku wymienionym w piśmie).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika