dot. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów (...)

dot. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych na cele prowadzonej działalności gospodarczej

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na skierowane do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 23.04.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 02.07.2004r. i pismem z dnia 27.12.2004r. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych w 2001 r., jak również zabudowanej nieruchomości rolnej składającej się z budynku zabytkowego wraz z gruntami należącymi do tego budynku, nabytych w 2000r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej informuje, jak niżej:

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu podlegają przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Pojęcie gospodarstwa rolnego - zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - określają przepisy ustawy o podatku rolnym. Za gospodarstwo rolne na podstawie art. 2 w związku z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2003r., Nr 162, poz. 1568) uważa się obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Z przedłożonych przez Panią dokumentów, tj. aktów notarialnych, nie wynika, żeby zabudowane nieruchomości rolne zostały zakupione w celu prowadzenia działalności rolniczej, gdyż z zapisów umieszczonych w obu aktach notarialnych wynika, że zostały nabyte na cele prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Ponadto we wniosku podała Pani informację, że zakupione budynki i grunty nie są wykorzystywane przez Panią dotychczas w działalności gospodarczej w związku z niezakończonymi pracami remontowymi i inwestycyjnymi.Jednakże w prowadzonej ewidencji księgowej grunty zostały ujęte jako środki trwałe, natomiast budynki stanowią środki trwałe w budowie.

Zdaniem tut. organu podatkowego sugestia Pani, by zbycie ww. nieruchomości nabytych na cele prowadzonej działalności gospodarczej - co wynika z przedłożonych aktów notarialnych - które, jak Pani sugeruje - po sprzedaży będą wykorzystywane w działalności rolniczej, podlegałoby na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 w.cyt. ustawy o podatku dochodowym - zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym - jest nieprawidłowa.Tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że przychód osiągnięty ze sprzedaży ww. nieruchomości winien być opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, gdyż bezspornym jest fakt, że zakupu ww. nieruchomości dokonała Pani na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (inną niż działalność rolnicza), tak więc sprzedaż zakupionego gruntu i nieruchomości, których faktycznie nie można uznać jako środki trwałe, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej -z uwagi na trwające inwestycje ?w budowie' - należy traktować jako sprzedaż środków obrotowych firmy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu. Jednocześnie tut. organ informuje, iż powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika