Czy czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do sp. z o. o. wystarczy (...)

Czy czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do sp. z o. o. wystarczy udokumentować aktem notarialnym bez konieczności potwierdzania tej operacji fakturą VAT, a co za tym idzie czy czynność ta nie jest objęta podatkiem VAT, czyli nie podlega przepisowi art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotowe zapytanie należy rozpatrywać przede wszystkim przez pryzmat zmian w ustawie z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a wprowadzonych ustawą z dnia 21.11.1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz. U. Nr 137, poz. 640). Dokonane zmiany polegały m.in. na wykreśleniu z przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 części stwierdzającej, iż przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział). W obecnym więc kształcie przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawy nie stosuje się jedynie do sprzedaży przedsiębiorstwa i sprzedaży zakładu samodzielnie sporządzającego bilans.

Porady prawne

Nie ma natomiast żadnych podstaw, aby wyłączenie to rozciągać na czynność sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub czynność zrównaną ze sprzedażą np. wniesienie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa ? mieszczące się w zakresie przepisu art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy o podatku VAT. W związku z tym czynność dokonywaną przez jednostkę, a polegającą na wniesieniu jako aportu do spółki kapitałowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zakwalifikować jako czynność zwolnioną z opodatkowania na podstawie przepisu § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Oznacza to, iż w zakresie jej udokumentowania będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wzmiankowanego rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika