Czy opracowując, na podstawie umowy o dzieło, projekty decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji (...)

Czy opracowując, na podstawie umowy o dzieło, projekty decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2007roku w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 13 pkt 8, art. 22 ust.9 pkt 3, ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za prawidłowe

Wnioskiem z dnia 16 maja, który do tut. Urzędu wpłynął 5.06.2007 roku, uzupełnieniem pisma z dnia 20.06.2007 roku oraz uzupełnieniem, które wpłynęło do Urzędu Skarbowego w dniu 17.07.2007 roku (błędnie datowane przez podatnika 16.06.07r.) podatniczka zwróciła się z zapytaniem: Czy opracowując, na podstawie umowy o dzieło, projekty decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł umowę o dzieło na okres jednego roku. W ramach tej umowy opracowuje dla Wójta Gminy C. projekty decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Według podatnika projekty decyzji poprzedzone są analizą urbanistyczną terenu, opracowaną w formie rysunkowej i opisowej i dlatego mają niepowtarzalny i indywidualny charakter. Wykonanie ich, zdaniem podatnika, wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego. W związku z powyższym podatnik uważa, że w tej sytuacji należne koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami ? w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Powołany wyżej przepis uzależnia skorzystanie z 50% kosztów uzyskania przychodu od tego, czy dany rezultat pracy stanowi przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4.02.1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U z 2006 roku Nr 90 poz. 631 z późn. zm.)

Zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 cytowanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Z oczywistych względów nie każde dzieło, powstałe w wyniku wykonania umowy o dzieło, spełnia przesłanki utworu. Utwór musi wyróżniać się twórczym charakterem, cechującym się tym, że rezultat jest zawsze pierwszy, niepowtarzalny, w przeciwieństwie do pracy mechanicznej, którą cechuje pewna rutyna i powtarzalność efektów. Każde dzieło winno być zatem rozpatrywane, z punktu widzenia spełnienia przez nie cech utworu, odrębnie z uwzględnieniem właściwego dla niego stanu faktycznego.

Z przedstawionego w uzupełnieniu wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik na podstawie umowy o dzieło samodzielnie przygotowuje opracowania w których przewija się twórcza praca autora, tworzy całkiem nowy utwór o pierwotnym i niepowtarzalnym charakterze. Wprawdzie w zawartej umowie o dzieło brak jest klauzuli o przeniesieniu praw autorskich na zleceniodawcę, jednak nie zmienia to faktu, że zleceniodawca korzysta z tych praw.

Reasumując, stanowisko Podatnika w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od otrzymanego wynagrodzenia na podstawie zawartej umowy o dzieło jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika