Czy wniesienie aportem do spółki cywilnej samochodu dostawczego jest sprzedażą zwolnioną od podatku (...)

Czy wniesienie aportem do spółki cywilnej samochodu dostawczego jest sprzedażą zwolnioną od podatku VAT, czy należy skorygować podatek naliczony, a następnie czy można sprzedać go jako towar używany ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 17.12.2003 r. (bez numeru) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego na podstawie § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Porady prawne

W przypadku gdy przedmiotem aportu są towary stanowiące u podatnika majątek trwały, a towary te związane były z prowadzoną przez podatnika sprzedażą opodatkowaną, w chwili wnoszenia aportu w postaci tych towarów podatnik nie ma obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Powyższe stwierdzenie oparto na art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1997 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli natomiast przedmiotem aportu są nowe składniki majątku, które dotychczas nie były używane, to wnoszący aport nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż towary te nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną, ale posłużyły czynności zwolnionej od podatku od towarów i usług (aport). Jak wynika bowiem z art. 25 ust. 1 w/w ustawy o VAT obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów lub usług służących do wytworzenia lub odsprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku.

W przypadku gdy wnoszącym aport jest osoba fizyczna, wniesienia aportu nie może poprzedzić likwidacja działalności gospodarczej. W przeciwnym razie wnoszący podlegałby obowiązkowi opodatkowania w VAT z tytułu tzw. remanentu likwidacyjnego na podstawie art. 6a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego: sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku podatku należnego o podatek naliczony ... . Natomiast w myśl zapisu art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. b powołanej wyżej ustawy przez ?towary używane? rozumie się towary, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.
Zatem w przypadku spełnienia określonych w wyżej wymienionych przepisach warunków sprzedaż towarów będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Dodatkowo tut. organ informuje, że nowa regulacja powołanych przepisów obowiązująca od 01.05.2004 r.została zawarta w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 04.05.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa w podatku dochodowym została udzielona odrębnym pismem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika