Odliczenie podatku VAT w związku z zakupem materiałów i usług służących do zabudowania gruntu (...)

Odliczenie podatku VAT w związku z zakupem materiałów i usług służących do zabudowania gruntu nabytego w drodze umowy kupna-sprzedaży.

Wnioskiem z dnia 20.03.2007r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym odliczenia podatku VAT w związku z zakupem materiałów i usług służących do zabudowania gruntu nabytego w drodze umowy kupna-sprzedaży.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług prawnych, zagospodarowywaniu, sprzedaży i wynajmie nieruchomości na własny rachunek. Dodatkowo wraz z mężem jest współwłaścicielem niezabudowanej nieruchomości, na której zostanie posadowiony budynek mieszkalny jednorodzinny z przeznaczeniem pod wynajem lub na sprzedaż. Przedmiotowy budynek zostanie wykorzystany na cele prowadzonego przedsiębiorstwa.

Porady prawne

Zdaniem Podatnika posiada on prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dotyczących nabycia towarów i usług związanych z budową i późniejszą eksploatacją przedmiotowego budynku.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powołany ust. 1 pkt 2 artykułu 88 ustawy, zgodnie z art. 88 ust. 3, nie dotyczy:

  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od tego podatku;
  3. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane;
  4. podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych;
  5. wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający;
  6. nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu;
  7. nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu;
  8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11.

W związku z powyższym, jeżeli zakupione przez Stronę towary, czy usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz wydatki na ich nabycie mogłyby być zaliczone do kosztów, o których mowa w powołanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podatek należny może zostać obniżony o podatek naliczony związany z nabyciem tej usługi/towaru. Natomiast w sytuacji gdy takie wydatki nie mogłyby być zaliczone do kosztów dodatkowo w grę wchodzi dokonanie oceny zaistniałego stanu w oparciu o treść art. 88 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu art. 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika