Ustalenie dochodu z najmu. sygn: IIUSpbIA/1/415-53/66a/45/07/BB

Ustalenie dochodu z najmu.

STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z uwagi na konieczność zatrudnienia się w mieście Białystok, był Pan zmuszony do czasowej zmiany miejsca zamieszkania. W miejscu stałego zamieszkania posiada Pan mieszkanie, które z konieczności zmiany miejsca pobytu zmuszony był Pan wynająć. Na tę okoliczność posiada Pan formalną umowę najmu, jako wynajmujący. W Białymstoku z kolei zmuszony jest Pan do wynajęcia mieszkania (w oparciu o formalną umowę jako najemca).
W tak przedstawionym stanie faktycznym zwraca się Pan z prośbą o potwierdzenie stanowiska, że: dochodem do opodatkowania z tytułu najmu jest kwota będąca różnicą między przychodem z tytułu wynajęcia Pana mieszkania a kosztami ponoszonymi z tytułu wynajęcia przez Pana mieszkania w Białymstoku, od której to kwoty powinien Pan zapłacić podatek dochodowy.

Porady prawne

STANOWISKO PODATNIKA
W Pana ocenie dochodem do opodatkowania z tytułu wynajęcia Pana mieszkania jest kwota będąca różnicą między przychodem z tytułu wynajęcia Pana mieszkania a kosztami ponoszonymi z tytułu wynajęcia przez Pana mieszkania w Białymstoku, od której to kwoty powinien Pan zapłacić podatek dochodowy.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
W myśl przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Przychodem w myśl przepisu art. 11 ust. 1 ustawy podatkowej są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalania przychodów z najmu odmienne uregulowanie zawierają tylko dla przypadku cesji wierzytelności z tytułu opłat wynikających z umowy najmu (art. 16a ustawy).
Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera zaś przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych W brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., przepis ten stanowił, że: kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Natomiast zgodnie z jego brzmieniem, obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztem uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że nie są spełnione warunki pozwalające zaliczać wydatki ponoszone przez Pana z tytułu wynajęcia mieszkania w Białymstoku do kosztów uzyskania przychodów otrzymanych w związku z wynajęciem własnego mieszkania. Fakt wynajmowania przez Pana mieszkania w Białymstoku nie ma bowiem żadnego związku z uzyskiwanymi przez Pana przychodami z tytułu najmu mieszkania w miejscu Pana stałego zamieszkania. Powyższe oznacza, że obliczając dochód z najmu, nie może Pan pomniejszać przychodu o w/w wydatki.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione w przemiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika