Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż wskazanej nieruchomości (...)

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż wskazanej nieruchomości (nie oddanej jeszcze do użytku) opodatkowana zostanie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, regulującego odpłatne zbycie nieruchomości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej? Czy też sprzedaż ww. nieruchomości, która do tej pory była traktowana jako inwestycja, nastąpi na podstawie art. 14 ust. 2 ww. ustawy, traktującego o przychodach z działalności gospodarczej?


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana,reprezentowanego przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2008 r. (data wpływu 12 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 23 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości .

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 12 lutego 2009 r., znak ILPP2/443-1124/08-2/AD, ILPB1/415-1036/08-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 17 lutego 2009 r., a w dniu 23 lutego 2009 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna (prowadzi działalność gospodarczą) wraz z małżonką nabył własność gruntu. w pozwoleniu na budowę uzyskanym przez małżonków wskazano, iż budynek który zostanie wzniesiony na przedmiotowym gruncie będzie miał przeznaczenie częściowo mieszkaniowe i częściowo użytkowe. Wnioskodawca podaje, że wskazana w stanie faktycznym nieruchomość znajduje się w stanie surowym zamkniętym.

W trakcie trwania budowy nieruchomości, która została wskazana w ewidencji środków trwałych jako inwestycja, odliczony był podatek VAT od części użytkowej, tj. 1/3 powierzchni nieruchomości. z uwagi na fakt, iż środek trwały nie jest jeszcze gotowy nie dokonano odpisów amortyzacyjnych.

Wnioskodawca zamierza, jeszcze przed ukończeniem inwestycji, zmienić przeznaczenie nieruchomości mieszkaniowo-użytkowej na wyłącznie mieszkaniowe.

Zainteresowany oświadcza, iż wcześniej nie dokonywał sprzedaży nieruchomości.

Ponadto Wnioskodawca informuje, że prowadzi działalność gospodarczą jako geodeta ? PKD z 2004 r. 74.20.C ? działalność geodezyjna i kartograficzna, PKD z 2007 r. 74.90.Z ? pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Wnioskodawca podaje, że zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Powyższe wynika stąd, iż grunt nabyty został przez Wnioskodawcę i jego małżonkę jako osoby fizyczne, a także pozwolenie na budowę zostało wydane małżonkom jako osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.

Zainteresowany informuje, że symbol PKOB obiektu przeznaczonego do sprzedaży jest oznaczony jako PKOB 1121-budynki mieszkalne.

W związku z powyższym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zadano następujące pytania.

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż wskazanej nieruchomości (nie oddanej jeszcze do użytku) opodatkowana zostanie na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulującego odpłatne zbycie nieruchomości przez osobę fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej... Czy też sprzedaż ww. nieruchomości, która do tej pory traktowana była jako inwestycja, nastąpi na podstawie przepisu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktującego o przychodach z działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości należy opodatkować na podstawie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktującym o odpłatnym zbyciu nieruchomości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Wnioskodawca początkowo zamierzał wykorzystać część nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże jeszcze przed całkowitym ukończeniem budowy, podatnik postanowił podjąć kroki zmierzające do zmiany przeznaczenia nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe. Wobec powyższego ? zdaniem Wnioskodawcy - za przyjęciem ww. stanowiska przemawia fakt, iż nieruchomość ta nigdy nie została wykorzystana przez podatnika do prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

nbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest ? wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy ? pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

nbspnbsp - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust. 1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej (?Przychodem z działalności gospodarczej są również:?).

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy, otwarty.

Zatem w myśl powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości gruntowej wykorzystywanej w działalności, stanowiłoby w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmiotu, który faktycznie przedmiotową nieruchomość wykorzystywałby dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

Z podanych we wniosku informacji wynika, iż w przypadku zbycia przedmiotowej nieruchomości nie będziemy mieli do czynienia z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.

Wnioskodawca informuje, że grunt został nabyty przez małżonków jako osoby fizyczne i w związku z tym planowana jest sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Brak jest zatem jakichkolwiek przesłanek, by uznać, że przedmiotowa nieruchomość miała związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą co skutkowałoby, że przychód osiągnięty ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie przychodem z działalności gospodarczej. Zbycie tej nieruchomości nie będzie zbyciem środków trwałych, ani też zbyciem składników majątku funkcjonalnie powiązanych z działalnością gospodarczą. Bez znaczenia jest okoliczność, iż nieruchomość została nabyta z zamiarem częściowego wykorzystania w przyszłości na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, skoro nigdy nie była w tym celu wykorzystywana. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest też obrót nieruchomościami, więc nie można również stwierdzić, by sprzedaż przedmiotowej nieruchomości następowała w jej wykonaniu.

Zatem przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży nieruchomości, której jest współwłaścicielem, będzie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-1124/08-4/AD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika