Czy świadczenie usług na rzecz obecnego pracodawcy (Spółki), polegające na wyszukaniu kontrahentów, (...)

Czy świadczenie usług na rzecz obecnego pracodawcy (Spółki), polegające na wyszukaniu kontrahentów, którzy nabędą towary oferowane przez niego (Spółkę) do sprzedaży, spowoduje wyłączenie z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), uzupełnionym w dniach 2 grudnia 2010 r. i 8 grudnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 19 listopada 2010 r., znak ILPB1/415-1055/10-2/AP, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 23 listopada 2010 r., wniosek uzupełniono w dniach 2 grudnia 2010 r. i 8 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 1 czerwca 2009 r. do chwili obecnej Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie zajmującej się wydobywaniem i przeróbką kamienia (zwanej dalej Spółką), tj. od 1 czerwca 2009 r. do 30 września 2009 r. na stanowisku ?specjalista ds. marketingu?, a od 1 października 2009 r. na stanowisku ?dyrektor korporacyjny?.

Szczegółowy zakres czynności i obowiązków na powyższych stanowiskach jest taki sam i obejmuje (obejmował):

  1. Uzyskiwanie potwierdzenia zidentyfikowania podmiotu kraju członkowskiego Wspólnoty (poza terytorium Rzeczypospolitej) na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych przed dokonaniem dostawy do UE.
  2. Skompletowanie dokumentów potwierdzających dostawy wewnątrzwspólnotowe i poza UE według obowiązujących przepisów do 24 dnia kalendarzowego każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Dodatkowo podpisanie oświadczenia przed wysyłką.
  3. Sporządzanie informacji (notatki służbowe) i przedkładanie Prezesowi Zarządu z wyjazdów służbowych co najmniej raz w tygodniu.
  4. Kontrola terminowej realizacji produkcji.
  5. Rozpatrywanie reklamacji (analiza, ustalenie przyczyn) i składanie w tym zakresie pisemnych wniosków bezpośredniemu przełożonemu.
  6. Kontrola ilościowa opakowań.
  7. Organizowanie wystaw i targów krajowych i zagranicznych.
  8. Współudział w innych przedsięwzięciach promocyjnych (przygotowanie reklam, upominków firmowych i inne).
  9. Współudział w opracowaniu nowych produktów granitowych.
  10. Prowadzenie i rozliczanie zleceń korporacyjnych.
  11. Współudział w opracowaniu rocznych i wieloletnich programów rozwoju.
  12. Współuczestniczenie w ubezpieczeniu należności eksportowych, umów krajowych.
  13. Wykonywanie innych poleceń przełożonych nie ujętych w zakresie obowiązków.

Wnioskodawca podaje, iż od 1 czerwca 2009 r. do chwili obecnej i w przyszłości, wykonywał oraz będzie wykonywał na rzecz podmiotu, z którym łączy Go stosunek pracy, wyłącznie wyżej wymienione czynności w ramach stosunku pracy.

Ponadto Zainteresowany wskazuje, że zakres czynności w pkt 13 zakresu obowiązków jest oraz był odmienny i nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

Równocześnie od miesiąca lipca 2010 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, wybierając opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zainteresowany będzie świadczył usługi polegające na wyszukiwaniu, na zlecenie podmiotów gospodarczych prowadzących działalność kontrahentów, którzy będą zainteresowani, a w konsekwencji nabędą towary oferowane do sprzedaży przez te podmioty gospodarcze.

W tym także Wnioskodawca będzie świadczył usługi polegające na wyszukiwaniu, na zlecenie obecnego pracodawcy (Spółki), kontrahentów, którzy nabędą towary oferowane przez niego (Spółkę) do sprzedaży za wynagrodzeniem prowizyjnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczenie usług, na rzecz obecnego pracodawcy (Spółki), polegające na wyszukaniu kontrahentów, którzy nabędą towary oferowane przez niego (Spółkę) do sprzedaży, spowoduje wyłączenie z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie usług na rzecz obecnego pracodawcy (Spółki), polegające na wyszukaniu kontrahentów, którzy nabędą towary oferowane przez niego (Spółkę) do sprzedaży nie spowoduje wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej, jako że nie wykonuje On czynności wchodzących w zakres czynności wykonywanych w ramach łączącego Go ze Spółką stosunku pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.

U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z treści art. 8 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Przy czym w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Mając na uwadze powołany powyżej przepis należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie on miał zastosowania, ponieważ specyfika usług, które Wnioskodawca zamierza świadczyć na rzecz obecnego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i związany z nimi zakres czynności nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika