1. Czy przychody i koszty ich uzyskania, związane z wynajmem lokali w wybudowanej na wspólnym gruncie (...)

1. Czy przychody i koszty ich uzyskania, związane z wynajmem lokali w wybudowanej na wspólnym gruncie nieruchomości, Wnioskodawczyni powinna rozliczać sama ustalając dochód, czy też razem z małżonkiem?
2. Czy potrzebne jest złożenie oświadczeń w Urzędzie Skarbowym przez Zainteresowaną i jej małżonka o opodatkowaniu jednego z małżonków dochodów z najmu ww. lokali (będą to przychody z najmu w działalności gospodarczej)?
3. Czy małżonek musi być osobą współpracującą w mojej firmie, żeby Wnioskodawczyni mogła odprowadzać podatek dochodowy w 100%, a nie po połowie z mężem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2010 r. (data wpływu 8 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 8 kwietnia 2010 r., znak ILPP2/443-191/10-2/BA, ILPB1/415-178/10-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12 kwietnia 2010 r., a w dniu 20 kwietnia 2010 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 15 kwietnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W maju 1994 roku oraz w czerwcu 2009 roku wraz z małżonkiem pozostającym z Wnioskodawczynią we wspólnocie małżeńskiej, nie prowadząc działalności gospodarczej, jako osoby fizyczne nabyli przylegające do siebie nieruchomości gruntowe.

W październiku 2009 roku Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą, w ramach której zamierz na ww. gruncie wybudować budynek, którego lokale będzie wynajmowała (w działalności gospodarczej). Małżonek wyraża zgodę na wykorzystanie gruntu w działalności gospodarczej.

Zainteresowana jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Małżonek nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.

Uzupełniając wniosek Wnioskodawczyni podała, że lokale w budynku, który zamierza wybudować będą wynajmowane na prowadzenie tam działalności usługowej, handlowej, biurowej (usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, stanowiącym majątek własny ? 70.20.12 PKWiU).

Koszty związane z funkcjonowaniem nieruchomości dotyczą m.in. sprzątania, ochrony, wywozu nieczystości stałych, odprowadzania ścieków, itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Czy przychody i koszty ich uzyskania, związane z wynajmem lokali w wybudowanej na wspólnym gruncie nieruchomości, Wnioskodawczyni powinna rozliczać sama ustalając dochód, czy też razem z małżonkiem...
  2. 2Czy potrzebne jest złożenie oświadczeń w Urzędzie Skarbowym przez Zainteresowaną i jej małżonka o opodatkowaniu jednego z małżonków dochodów z najmu ww. lokali (będą to przychody z najmu w działalności gospodarczej)...
  3. Czy małżonek musi być osobą współpracującą w mojej firmie, żeby Wnioskodawczyni mogła odprowadzać podatek dochodowy w 100%, a nie po połowie z mężem...


Zdaniem Wnioskodawczyni, ustalając dochód i podatek, przychody i koszty związane z najmem nieruchomości może rozliczyć sama w działalności. W związku z tym, iż jest to najem w ramach działalności gospodarczej nie trzeba składać oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. Zainteresowana może sama opodatkować dochód z najmu. Mąż nie musi być osobą współpracującą w firmie Wnioskodawczyni, może Ona sama odprowadzać podatek od całości dochodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Sposób opodatkowania dochodów z najmu zależy od tego czy najem ten stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, czy też stanowi odrębne źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.

Jak wynika z treści wniosku najem lokali użytkowych dokonywany będzie przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem uzyskany z tego tytułu przychód winien zostać opodatkowany wg zasad właściwych dla tego źródła przychodów.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przy czym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

nbspnbspnbsp - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału m.in. ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu i inne należności, które stanowią przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże do powstania po stronie wynajmującego przychodu konieczne jest zaistnienie przesłanki zawartej w art. 14 ww. ustawy, czyli otrzymanie lub postawienie czynszu do dyspozycji wynajmującego.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni jest stroną umowy najmu części nieruchomości stanowiącej majątek wspólny z małżonkiem. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, i przychody z najmu stanowią dla niej przychody z działalności gospodarczej

Mając na względzie przytoczone przepisy prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawczynię we wniosku stwierdzić należy, że przychód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych, pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, podlega opodatkowaniu zgodnie z wybraną przez Zainteresowaną formą opodatkowania.

Reasumując przychody i koszty ich uzyskania, związane z wynajmem lokali w wybudowanej na wspólnym gruncie nieruchomości, Wnioskodawczyni może w całości rozliczać sama. Nie jest wymagane złożenie oświadczenia w Urzędzie Skarbowym przez Zainteresowaną i jej małżonka o opodatkowaniu jednego z małżonków dochodów z najmu ww. lokali ponieważ będą to przychody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-191/10-4/BA, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-191/10-5/BA, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika