Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne nie będące rezydentami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2012 r. (data wpływu 14 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne nie będące rezydentami ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne będące rezydentami oraz w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne nie będące rezydentami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, X prowadzi dla Klientów rachunki papierów wartościowych i służące do ich obsługi rachunki pieniężne. Na rachunki pieniężne Klientów wpływają środki pieniężne z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznych emitentów, tj. podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dalej RP).

  1. Klienci są osobami fizycznymi - rezydentami,
  2. Klienci są osobami fizycznymi - nierezydentami,
  3. Klienci są osobami prawnymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne nie będące rezydentami.

Czy X jest zobowiązany pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez zagranicznych emitentów Klientom będącym osobami fizycznymi ? nierezydentami?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi tylko od dochodów osiąganych na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy). Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznego emitenta nie powinny zostać uznane za osiągnięte na terytorium RP i w konsekwencji na X nie powinien ciążyć obowiązek poboru podatku w ww. zakresie.

Wnioskodawca chce przy tym podkreślić, iż dla obowiązku poboru podatku od dywidendy przez X nie ma znaczenia, czy akcje zagranicznego emitenta, z tytułu których wypłacana jest dywidenda, są notowane (dopuszczone do obrotu) na GPW w (...). Zdaniem Wnioskodawcy, dywidendę nadal należy traktować jak dochód uzyskany poza terytorium RP. Kluczowe znaczenie ma tu bowiem miejsce siedziby lub zarządu zagranicznego emitenta, a nie fakt, że akcje są lub nie są dopuszczone do obrotu na GPW w (...).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do treści art. 9 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Z treści przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ? X prowadzi dla Klientów - będących rezydentami i nierezydentami - rachunki papierów wartościowych i służące do ich obsługi rachunki pieniężne. Na rachunki pieniężne Klientów wpływają środki pieniężne z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznych emitentów, tj. podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dalej RP).

Fakt prowadzenia w Polsce przez polski podmiot (X) rachunków papierów wartościowych i służących do ich obsługi rachunków pieniężnych nie ma znaczenia dla miejsca uzyskania przychodu z tego tytułu.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 30a ust. 7 ww. ustawy).

Obowiązki płatnika w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

W myśl art. 41 ust. 4d powołanej ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 3 lub 6, a także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów.

W stosunku do osób fizycznych nieposiadających miejsca zamieszkania w Polsce (podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie jedynie do dochodów osiąganych na terytorium RP, których źródła są tu zlokalizowane. Wynika to wprost z powołanego art. 3 ust. 2a ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, jak również przedstawione zdarzenie przyszłe należy zauważyć, iż Wnioskodawca jest tylko wykonawcą zlecenia przelewów otrzymanych od emitenta zagranicznego środków. Prawnie zobowiązanym do wypłaty jest sam emitent zlokalizowany za granicą i do niego podatnik (nierezydent) może kierować roszczenie o wypłatę, jeżeli Wnioskodawca nie otrzymałby zlecenia wypłaty i tym samym nie dokonałby takiej wypłaty. Wobec powyższego Wnioskodawca nie będzie płatnikiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych za jego pośrednictwem przez zagraniczny podmiot wypłat dla podatników. Przychód z tytułu wypłaty ww. dywidend nie powstał na terenie Polski.

Reasumując, X nie jest zobowiązany pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez zagranicznych emitentów Klientom będącym osobami fizycznymi ? nierezydentami.

W niniejszej interpretacji tut. organ odniósł się jedynie do kwestii będącej przedmiotem zapytania, tj. obowiązków płatnika w stosunku do dywidend wypłaconych osobom fizycznym ? nierezydentom. Organ podatkowy nie dokonał oceny pozostałych zagadnień przedstawionych przez Wnioskodawcę w opisie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, albowiem kwestie te nie były przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. obowiązków płatnika w stosunku do dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne będące rezydentami) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 13 sierpnia 2012 r. nr ILPB1/415-504/12-2/AG. Natomiast w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wniosek został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika