Czy wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki, należne Wnioskodawczyni za lata 2011 i następne, (...)

Czy wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki, należne Wnioskodawczyni za lata 2011 i następne, należy zakwalifikować jako 'odsetki od pożyczki' w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo iż podstawą obliczenia tego wynagrodzenia będzie nie kwota pożyczki, lecz kwota wypracowanego przez pożyczkobiorcę zysku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu ? 10 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu udzielenia pożyczki na finansowanie działalności gospodarczej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu udzielenia pożyczki na finansowanie działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z dniem 1 stycznia 2008 r. Wnioskodawczyni zamierza udzielić pożyczki pieniężnej bratu, który prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek. Pożyczka ta przeznaczona będzie wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej brata. W umowie pożyczki brat zobowiąże się, że nie przeznaczy uzyskanej pożyczki na inny cel. W ramach tej umowy, jako pożyczkodawcy, Zainteresowanej będzie przysługiwało prawo wglądu w księgi handlowe i dokumentację związaną z działalnością gospodarczą brata.

Tytułem wynagrodzenia za udzielenie pożyczki brat będzie wypłacał Zainteresowanej wynagrodzenie w formie odsetek na koniec każdego roku kalendarzowego, za lata: 2008, 2009 i 2010. Od roku 2011 należne Wnioskodawczyni wynagrodzenie obliczane będzie jako określony procent zysku z działalności gospodarczej brata, jednak nie mniej niż 10% kwoty udzielonej pożyczki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki, należne Wnioskodawczyni za lata 2011 i następne, należy zakwalifikować jako 'odsetki od pożyczki' w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo iż podstawą obliczenia tego wynagrodzenia będzie nie kwota pożyczki, lecz kwota wypracowanego przez pożyczkobiorcę zysku...

Zdaniem Wnioskodawczyni, na postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Uważa Ona, iż strony umowy pożyczki mogą przewidzieć odpłatność za korzystanie przez pożyczkobiorcę z kapitału pożyczkodawcy. Zwyczajowo najczęściej spotykaną formą odpłatności za udzielenie pożyczki są odsetki, stanowiące oprocentowanie kwoty pożyczki w stosunku do okresu korzystania z pożyczonego kapitału. Jednakże z uwagi na konstrukcję umowy pożyczki wynikającą z Kodeksu cywilnego, która nie zawiera w ogóle odpłatności jako elementu przedmiotowo istotnego, odpłatność tę, w ocenie Zainteresowanej można ustalić w dowolny sposób, także w formie udziału w zysku osiągniętym przez pożyczkobiorcę (vide: A. Szpunar, O umowie pożyczki, Państwo i Prawo 1992, Nr 10, s. 30 i n.), co odpowiada treści umowy będącej przedmiotem zapytania.

Opierając się na wykładni funkcjonalnej pojęcia odsetek, użytego przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie należy zatem zawężać tylko do takich kwot, które obliczone są według stopy procentowej liczonej w stosunku do pożyczonego kapitału. Pojęcie to należy rozumieć szeroko, obejmując jego zakresem wszelkie kwoty wypłacane pożyczkodawcy tytułem odpłatności za udzieloną pożyczkę, bez względu na podstawę i sposób ich obliczenia. Na dopuszczalność takiej kwalifikacji pozwala, po pierwsze, charakter ekonomiczny wypłacanego wynagrodzenia, które dla Finansującego pełni de facto identyczną rolę, jaką pełniłyby 'klasyczne' odsetki. Po drugie, prawo cywilne nie przeciwstawia się ukształtowaniu odpłatności w ramach umowy pożyczki w sposób inny aniżeli 'klasyczne' odsetki.

Wnioskodawczyni dodaje, że przedmiotowa pożyczka nosi pewne cechy podobieństwa do tzw. pożyczki mezzanine, w której wysokość odsetek jest również ruchoma i uzależniona od rentowności przedsiębiorstwa pożyczkobiorcy.

Na temat tej odmiany pożyczek wypowiedział się Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w interpretacjach z 28 marca 2007 r. (pisma nr ZD/4061-283/06, ZD/4061-284/06 i ZD/4061-285/06). Wprawdzie w rozpatrywanym przez ten organ stanie faktycznym pożyczkobiorcą była osoba prawna, to organ potwierdził, że przychody osiągane przez pożyczkodawcę należy kwalifikować jako przychody z odsetek od pożyczki, a nie np. przychody z udziału w zysku osoby prawnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji podatkowych Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje ILPB2/415-1406/10-2/TR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika