1. Czy samo wykonanie rysunków konstrukcyjnych będzie usługą podlegającą zwolnieniu z tytułu prowadzenia (...)

1. Czy samo wykonanie rysunków konstrukcyjnych będzie usługą podlegającą zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności w strefie?
2. Czy wykonanie rysunków konstrukcyjnych musi być połączone z produkcją elementów linii, aby podlegało zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności w strefie?
3. Czy wykonanie rysunków, elementów linii oraz montaż u klienta (poza strefą) będzie zwolnione z podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 07 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 07 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 16 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.


Spółka rozpoczęła działalność w 2007 r. Zgodnie z KRS, Dział 3 przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest m.in.:

  1. 25.24.Z ? produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,
  2. 29.24.B ? działalność usługowa w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  3. 74.20.A ? działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego.


Ponadto, Spółka zgodnie z zezwoleniem działa na terenie specjalnej strefy ekonomicznej małej przedsiębiorczości. Zgodnie z wyżej wymienionym zezwoleniem, Spółka w strefie prowadzi działalność usługową, handlową, produkcyjną w zakresie:

Sekcja D:

  • podsekcja DH dział 25 ? wyroby z gumy i tworzyw sztucznych,
  • podsekcja DJ dział 28 ? wyroby metalowe gotowe,
  • podsekcja DK dział 29 ? maszyny i urządzenia gdzie indziej niesklasyfikowane.


W związku z powyższym, w 2008 r. Spółka otrzymała od klienta zagranicznego ofertę na wykonanie rysunków konstrukcyjnych dla linii multifunzione oraz linii do wyrobów jubilerskich. Przedłożona oferta nie jest wiążąca z wykonaniem tych linii przez Spółkę.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy samo wykonanie rysunków konstrukcyjnych będzie usługą podlegającą zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności w strefie...
  2. Czy wykonanie rysunków konstrukcyjnych musi być połączone z produkcją elementów linii, aby podlegało zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności w strefie...
  3. Czy wykonanie rysunków, elementów linii oraz montaż u klienta (poza strefą) będzie zwolnione z podatku dochodowego...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego.

Zdaniem Wnioskodawcy, rysunki konstrukcyjne dotyczą podstawowego przedmiotu działalności Spółki. Spółka posiada zwolnienie z działalności usługowej z zakresu wyrobów z gumy, tworzyw sztucznych. W związku z powyższym, wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej dla linii galwanicznej jest zwolnione.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego.


Zdaniem Wnioskodawcy, wykonanie rysunków konstrukcyjnych nie musi być połączone z produkcją elementów linii, aby podlegało zwolnieniu z tytułu prowadzenia działalności w strefie.


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania trzeciego.


Zdaniem Wnioskodawcy, wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej, produkcja elementów według wykonanych rysunków oraz montaż u klienta jako podstawowy przedmiot działalności Spółki podlega zwolnieniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t . j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami


Równocześnie art. 17 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że powyższe zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy i korzystania z pomocy publicznej. Określa ono przedmiot i warunki prowadzenia działalności (art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

Z wykładni gramatycznej, którą należy stosować przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych, należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, rozumianej jako działalność usługowa, handlowa, produkcyjna w zakresie:

Sekcja D:

  • podsekcja DH dział 25 ? wyroby z gumy i tworzyw sztucznych,
  • podsekcja DJ dział 28 ? wyroby metalowe gotowe,
  • podsekcja DK dział 29 ? maszyny i urządzenia gdzie indziej niesklasyfikowane.

Spółka otrzymała od klienta zagranicznego ofertę na wykonanie rysunków konstrukcyjnych dla linii multifunzione oraz linii do wyrobów jubilerskich. W związku z powyższym, wskazuje na różne możliwości wykonania ww. zamówienia. Spółka rozważa możliwość wykonania tylko i wyłącznie rysunków konstrukcyjnych, bądź też wykonania rysunków konstrukcyjnych połączonego z produkcją elementów linii produkcyjnej, bądź też wykonania rysunków konstrukcyjnych, elementów linii produkcyjnej oraz montażu u klienta (poza strefą).

W związku z powyższym, a także z uwagi na fakt, iż działalność w zakresie wykonania dokumentacji konstrukcyjnej, i to bez względu na to, czy wykonanie tych czynności będzie połączone z produkcją elementów linii, czy też nie, nie została wymieniona w przedmiotowym zezwoleniu, nie podlega ona zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Również dochód uzyskany z tytułu wykonania rysunków konstrukcyjnych, elementów linii produkcyjnej oraz montażu przedmiotowej linii produkcyjnej poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej nie może być zakwalifikowany jako dochód podlegający zwolnieniu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika