Czy Wnioskodawca jest zobowiązany pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany (...)

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez zagranicznych emitentów Klientom będącym osobami prawnymi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2012 r. (data wpływu 14.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi dla Klientów rachunki papierów wartościowych i służące do ich obsługi rachunki pieniężne. Na rachunki pieniężne Klientów wpływają środki pieniężne z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznych emitentów, tj. podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: RP).

  1. Klienci są osobami fizycznymi ? rezydentami.
  2. Klienci są osobami fizycznymi ? nierezydentami.
  3. Klienci są osobami prawnymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej przez zagranicznych emitentów Klientom będącym osobami prawnymi?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych, przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz nierezydentów, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem.

Mając na uwadze literalną wykładnię ww. przepisu, w opinii Wnioskodawcy, podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych jest obowiązany do odprowadzenie podatku jako płatnik jedynie od odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany pobrać zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku udostępnienia Klientom będącym osobami prawnymi (zarówno rezydentom, jak i nierezydentom) dywidendy wypłaconej przez zagranicznego emitenta.

Wobec powyższego, w każdym przedstawionym stanie faktycznym płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu uzyskanego z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznego emitenta jest spółka będąca emitentem akcji, a nie Wnioskodawca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Natomiast podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
  2. (uchylony);
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej;
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Z treści przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi dla Klientów - będących osobami prawnymi (rezydentami i nierezydentami) - rachunki papierów wartościowych i służące do ich obsługi rachunki pieniężne. Na rachunki pieniężne Klientów wpływają środki pieniężne z tytułu dywidendy wypłacanej przez zagranicznych emitentów, tj. podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dalej RP).

Fakt prowadzenia w Polsce przez polski podmiot rachunków papierów wartościowych i służących do ich obsługi rachunków pieniężnych nie ma znaczenia dla miejsca uzyskania przychodu z tego tytułu.

Jak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Obowiązki płatnika w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz fakt, że przychody z tytułu dywidendy powstają za granicą, to nawet, jeśli są zdeponowane na rachunku prowadzonym przez polski podmiot - na podmiocie tym nie ciążą obowiązki płatnika.

Podsumowując należy zauważyć, iż Wnioskodawca jest tylko wykonawcą zlecenia przelewów otrzymanych od emitenta zagranicznego środków. Przychód z tytułu wypłaconej dywidendy związany jest z państwem źródła, a więc siedzibą emitenta. Prawnie zobowiązanym do wypłaty jest sam emitent zlokalizowany za granicą i do niego podatnik (wskazana w opisie zdarzenia przyszłego osoba prawna) może kierować roszczenie o wypłatę, jeżeli Wnioskodawca nie otrzymałby zlecenia wypłaty i tym samym, nie dokonałby takiej wypłaty.

Wobec powyższego, Wnioskodawca nie będzie płatnikiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym nie będzie zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych za jego pośrednictwem przez zagraniczny podmiot wypłat dla tych podatników.

Reasumując, X nie jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy wypłaconej przez zagranicznych emitentów Klientom będącym osobami prawnymi (zarówno będącymi rezydentami bądź nierezydentami).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo informuje się, iż w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczak 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika