Usługi świadczone przez Wnioskodawcę o symbolu PKWiU 85.14.13, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu (...)

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę o symbolu PKWiU 85.14.13, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu od podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 12 czerwca 2008 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 13 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług paramedycznych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług paramedycznych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, jest m.in. działalność paramedyczna, sklasyfikowana pod PKD 85.14. W ramach tej działalności Spółka świadczy usługi polegające na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki) oraz układaniu diet dla osób fizycznych, realizowane za pośrednictwem Internetu, a także udostępnia zainteresowanym aplikacje internetowe on line, umożliwiające samodzielną kontrolę i ocenę prawidłowości stosowanej diety oraz układanie właściwej diety samodzielnie przez użytkownika aplikacji.

Usługi sklasyfikowane zostały pod PKWiU 85.14.13 ? usługi świadczone przez fizykoterapeutów i personel paramedyczny, włączając usługi homeopatyczne i podobne, z wyłączeniem usług świadczonych przez lekarzy medycyny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przedstawione usługi świadczone przez Spółkę, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.14.13, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi polegające na udzielaniu porad w zakresie żywienia (dietetyki) oraz układaniu diet dla osób fizycznych realizowane za pośrednictwem Internetu, a także udostępnianie zainteresowanym aplikacji internetowych on-line, umożliwiających samodzielną kontrolę i ocenę prawidłowości stosowanej diety oraz układanie właściwej diety samodzielnie przez użytkownika aplikacji podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.


Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego, wyrażoną w piśmie z dnia 13 maja 2008 r., ww. usługi mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 85.14.13 ? usługi świadczone przez fizykoterapeutów i personel paramedyczny, włączając usługi homeopatyczne i podobne, z wyłączeniem usług świadczonych przez lekarzy medycyny.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT, korzystają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 9 ww. załącznika, wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem ex ? 85, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z uwagi na fakt, iż w poz. 9 załącznika nr 4 nie znalazły się inne, poza usługami weterynaryjnymi, wyłączenia ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, należy stwierdzić, iż usługi ochrony zdrowia, mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 85, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tut. Organ podkreśla, iż kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego klasyfikacji statystycznej świadczonych usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika