W związku z wypłaconą konkretnie ustaloną kwotą stanowiącą równowartość prac Spółka winna (...)

W związku z wypłaconą konkretnie ustaloną kwotą stanowiącą równowartość prac Spółka winna obniżyć cenę mieszkania wystawiając fakturę VAT korygującą zgodnie z w/w § 16

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007r. (data wpływu 03 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia ceny sprzedaży lokalu poprzez wystawienie faktury korygującej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia ceny sprzedaży lokalu poprzez wystawienie faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest firmą deweloperską budującą i sprzedającą lokale mieszkalne wykonane na zakupionych działkach. W wybudowanym budynku mieszkalnym aktem notarialnym został sprzedany lokal mieszkalny za cenę określoną w umowie przedwstępnej sprzedaży, a nabywca zawierając umowę wiedział o stanie zaawansowania prac w lokalu. Strony wyraziły zgodę na przekazanie wykończonego lokalu po podpisaniu umowy kupna ? sprzedaży. Po upływie 1 roku od dnia podpisania aktu notarialnego nastąpiło przekazanie lokalu oraz zostało podpisane porozumienie w formie aktu notarialnego. Przedmiotem porozumienia jest uregulowanie wszelkich kwestii związanych z pełnym wykonaniem całości zobowiązań sprzedającej Spółki nabywcy wynikających z zawartych pomiędzy nimi umów. W szczególności zapewnienia lokalowi odpowiedniego standardu oraz dopełnienia przez nabywcę obowiązku jego odbioru. W porozumieniu Spółka zobowiązała się zwrócić nabywcy pewną kwotę stanowiącą równowartość prac, które zostały do wykonania w lokalu (tj. montaż szafki umywalkowej, montaż klamek do drzwi wewnętrznych i ich regulacja, montaż opraw do gniazd wtykowych podtynkowych) oraz wartość elementów wyposażenia lokalu, które nie były zamontowane lub które zostały zdemontowane na życzenie klienta (tj. parapety okienne, przewód, czujki i włączniki, sedes, bidet, kabina natryskowa, płyta elektryczna kuchni, piekarnik elektryczny, lodówka, zmywarka, okap kuchenny, pralka). Druga część kwoty zwróconej klientowi stanowi równowartość nakładów niezbędnych do doprowadzenia oczekiwanego przez nabywcę standardu zgodnego z umową przyrzeczenia sprzedaży (nieprawidłowy montaż puszek gniazd podtynkowych, nieprawidłowy montaż baterii natryskowej, sposobu ułożenia glazury w łazience, pralni i przedpokoju, nieoryginalnych zaworów termostatycznych i odpowietrzających przy grzejniku, niepoprawnie pomalowanych ścian, popękanego sufitu, porysowanego lustra i ramy okiennej). Przychód ze sprzedaży mieszkania został wykazany przez Spółkę w chwili podpisania aktu notarialnego, natomiast wartość elementów wyposażenia lokalu weszła w koszt wytworzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w sytuacji wypłaty pieniężnej związanej z pełnym wykonaniem całości zobowiązań sprzedającej Spółki i nabywcy wynikających z zawartych pomiędzy nimi umów Spółka powinna zaliczyć wypłaconą kwotę do kosztów uzyskania przychodu czy też obniżyć cenę mieszkania wystawiając fakturę VAT korygującą i skorygować podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym...

W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji wypłaty kwoty o której mowa wyżej należy wystawić fakturę korygującą i skorygować podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym dlatego, że w konsekwencji mieszkanie wytworzone przez Spółkę zostało sprzedane w niższym standardzie i za niższą cenę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in odpłatna dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami zaś, zgodnie z art. 2 pkt 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. ? Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16, poz. 93 ze zm.), umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły. W myśl art. 158 w/w ustawy - Kodeks cywilny, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 29 ust. 4 w/w ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Stosownie do § 16 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. ( Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a. określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,

b. nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

W myśl ust. 3 w/w rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

  1. zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;


  2. zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.


Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że lokal został sprzedany za cenę określoną w umowie przedwstępnej sprzedaży. Strony wyraziły zgodę na przekazanie wykończonego lokalu po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, a przychód ze sprzedaży został wykazany w chwili podpisania tej umowy. Po upływie 1 roku od dnia podpisania aktu notarialnego nastąpiło przekazanie lokalu oraz zostało podpisane porozumienie w formie aktu notarialnego. W wyniku porozumienia została wypłacona konkretnie ustalona kwota stanowiąca równowartość prac: które zostały do wykonania w lokalu, wartość elementów wyposażenia lokalu, które nie były zamontowane lub które zostały zdemontowane na życzenie klienta, równowartość nakładów niezbędnych do doprowadzenia oczekiwanego przez nabywcę standardu zgodnego z umową przyrzeczenia sprzedaży. W związku z powyższym należy uznać, że postanowienie zawarte w formie aktu notarialnego stanowi pisemną zmianę warunków wcześniej zawartej umowy zarówno przedwstępnej jak i umowy kupna-sprzedaży. Biorąc powyższe pod uwagę Spółka winna obniżyć cenę mieszkania wystawiając fakturę VAT korygującą zgodnie z w/w § 16 rozporządzenia Ministra Finansów

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika