zwolnienie z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

zwolnienie z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.01.2010 r. (data wpływu 05.02.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 25 września 1997 roku Marian T (darczyńca) w drodze umowy darowizny darował Andrzejowi i Ewie B (obdarowani) do ich majątku objętego wspólnością ustawową nieruchomość rolną położoną we wsi A Prywatne w gminie G, stanowiącą działkę gruntu ornego oznaczoną nr 145/2 o powierzchni 1 hektara 15 arów, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Jak wynika z treści przedmiotowej umowy darowizny obdarowani nabywaną nieruchomość przeznaczyli do działalności wytwórczej w rolnictwie.

W 2009 r. Wnioskodawca dokonał podziału przedmiotowej nieruchomości. W dniu 20 listopada 2009 roku, decyzją Wójta Gminy, zatwierdzono podział ww. działki nr 145/2 i wydzielono z niej następujące działki: nr 145/5 o powierzchni 0,0087 ha, nr 14517 o powierzchni 0,0686 ha, nr 145/Bo powierzchni 0,0977 ha, nr 145/9 o powierzchni 0,0934 ha, nr 145/10 o powierzchni 0,0934 ha, nr 145/11 o powierzchni 1168 ha, nr 145/12 o powierzchni 0,6878 ha.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży ww. wydzielonych działek na rzecz osób, które zamierzają zabudować je domami mieszkalnymi. Wnioskodawca wskazuje, że nigdy dotychczas nie sprzedawał żadnych działek i nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego stanu faktycznego, sprzedaż przez Wnioskodawcę działek powstałych w wyniku podziału przedmiotowej działki nr 145/2 nabytej w 1997 roku na podstawie umowy darowizny, biorąc pod uwagę, iż odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane po upływie 5 lat od momentu nabycia, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. I pkt 8) lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 1997 r., ?Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia wydzielonych z niej działek w 2010 r. Wobec treści cyt. artykułu 10 ust. 1 pkt 8) lit. a ustawy o pdof, zbycie nieruchomości nastąpi po upływie 5-letniego terminu określonego w przywołanym przepisie. Wobec powyższego sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pomimo podziału tych działek na mniejsze i sprzedaży każdej z nich na rzecz innego nabywcy.

Na potwierdzenie własnego stanowiska Wnioskodawca powołuję się na interpretację Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 4 września 2007 r., sygn. DN/415-37/07; sygn. AD-415/58/2007 oraz interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 marca 2008 r., sygn. ILPB2/415-303/07-3/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego tanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie Warszawie, ul. M.C Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje ILPB2/415-303/07-3/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika