Czy rośliny pochodzące z własnej szkółki przekazane do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej (...)

Czy rośliny pochodzące z własnej szkółki przekazane do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności po cenach rynkowych i sprzedawane dalej po cenach powiększonych o marżę, stanowią koszt uzyskania przychodu? Czy wydatki związane ze sprzedażą towaru pochodzącego z własnej szkółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, takie jak: koszty transportu, koszty osobowe sprzedawców, koszty marketingowe, reklama stanowią koszt uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu 29 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2009 r. (data wpływu 23 stycznia 2009) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-1249/08-2/AŻ z dnia 13 stycznia 2009 r. (data doręczenia 22 stycznia 2009 r.) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego pismem Nr IPPB1/415-1249/08-2/AŻ z dnia 13 stycznia 2009 r. Wnioskodawca został wezwany do jego uzupełnienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem gruntów rolnych, na których prowadzi działalność szkółkarską, zwolnioną z podatku dochodowego. Produkty uzyskane z tej uprawy są sprzedawane innym podmiotom na podstawie faktur VAT.

Poza tym Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się handlem hurtowym i detalicznym roślinami ozdobnymi. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

W dniu 22 stycznia 2009 r. Wnioskodawca doprecyzował, że prowadzona działalność gospodarcza jest opodatkowana na zasadach ogólnych - podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? prowadzona jest pełna księgowość. Wnioskodawca opodatkowany jest podatkiem liniowym. Produkcyjna działalność rolnicza podlega jedynie ewidencji VAT.

Koszty dotyczące produkcji rolnej są równolegle ewidencjonowane - oddzielnie od kosztów działalności firmy handlowej i nie mają wpływu na jej wynik finansowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy rośliny pochodzące z własnej szkółki przekazane do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności po cenach rynkowych i sprzedawane dalej po cenach powiększonych o marżę, stanowią koszt uzyskania przychodu...
  2. Czy wydatki związane ze sprzedażą towaru pochodzącego z własnej szkółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, takie jak: koszty transportu, koszty osobowe sprzedawców, koszty marketingowe, reklama stanowią koszt uzyskania przychodu...

Zdaniem wnioskodawcy koszt nabycia roślin wyprodukowanych w gospodarstwie rolnym, będących przedmiotem dalszej odsprzedaży przez prowadzoną firmę handlową stanowi koszt uzyskania przychodu, podobnie jak w przypadku produktów pochodzących od innych dostawców-rolników. Towar ten jest nabywany po cenach rynkowych. Te same ceny obowiązują także przy bezpośredniej sprzedaży hurtowej z gospodarstwa rolnego innym podmiotom.

W związku z tym koszt uzyskania przychodu stanowią także inne niezbędne koszty towarzyszące, jak koszt wynagrodzenia sprzedawcy, koszt transportu towaru do klienta, czy koszt reklamy firmy, bądź opłat marketingowych. Te ostatnie są obowiązkowym warunkiem dostaw do sieci handlowych (O., L. M.) i wynikają z zawartych umów długoterminowych. Zazwyczaj są to opłaty naliczane jako procent od wartości uzyskanych obrotów.

Wnioskodawca podkreśla, że działalność gospodarczą założył dla zwiększenia atrakcyjności własnej oferty. Postanowił bowiem sprzedawać także produkty innych rolników, a najprostszą formą czynienia tego zgodnie z prawem była jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednocześnie poważni kontrahenci hurtowi, jak np. sieci handlowe wymagają ?jednopodmiotowej reprezentacji? i pojedynczych dokumentów sprzedaży.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicję działalności rolniczej określa art. 2 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, iż działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin
  • licząc od dnia nabycia

W świetle wyżej przytoczonych przepisów i przedstawionej we wniosku sytuacji - uprawa roślin w szkółce stanowi działalność rolniczą. W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przekazanie produktów pochodzących ze szkółki, czyli z działalności rolniczej do działalności gospodarczej nie powoduje przeniesienia własności tych produktów. Nie wiąże się zatem z ich nabyciem przez Wnioskodawcę, bowiem w momencie realizacji tych czynności podatnik jest już właścicielem tych produktów.

Przychody ze sprzedaży płodów rolnych z własnych upraw, nawet w ramach działalności gospodarczej są wyłączone spod zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest to działalność rolnicza.

Zgodnie z ar. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego,

Warunkiem zatem koniecznym do uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest m.in. brak ustawowego wyłączenia tychże wydatków z kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem gruntów rolnych. Prowadzi na nich działalność szkółkarską, która jest zwolniona z podatku dochodowego. Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą zajmującą się handlem hurtowym i detalicznym roślinami ozdobnymi. Rośliny pochodzące ze szkółki Wnioskodawca przekazuje do sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ponosi wydatki związane ze sprzedażą towaru pochodzącego z własnej szkółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, takie jak: koszty transportu, koszty osobowe sprzedawców, koszty marketingowe, reklama stanowią koszt uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę treść wyżej przytoczonego przepisu art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów wartość roślin pochodzących z własnej szkółki przekazanych do dalszej odsprzedaży. Nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na transport, koszty osobowe sprzedawców, koszty marketingowe i reklamy związane ze sprzedażą roślin nie podlegających opodatkowaniu.

Dodać również należy, że w myśl art. 22 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Powyższą zasadę, w myśl ust. 3a tegoż artykułu, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i wyżej przytoczonych przepisów prawnych sprzedaż roślin pochodzących z własnej szkółki dokonana w ramach działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zatem wartość rynkowa tych roślin przekazanych ze szkółki do dalszej odsprzedaży nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z tej działalności.

Koszty transportu, wynagrodzeń pracowników, marketingowe oraz reklamy przypadające na tę część przychodów, która uzyskiwana jest ze sprzedaży roślin pochodzących z własnej szkółki nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPBI/1/415-312/09/KB, interpretacja indywidualna

IBPBI/1/415-560/09/KB, interpretacja indywidualna

IBPBI/1/415-561/09/KB, interpretacja indywidualna

IBPBI/1/415-562/09/KB, interpretacja indywidualna

IBPBI/1/415-564/09/KB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika