Sprzedaż koparki po umowie najmu

Pytanie:

"Jestem w posiadaniu nowej maszyny budowlanej (koparki). Mam możliwość wynajęcia jej na okres 5 lat innej firmie budowlanej. Wystawiałbym co miesiąc fakturę VAT na stałą miesięczną opłatę za wynajem. Najemca chciałby jednak po okresie wynajmu wykupić ode mnie tą koparkę za kwotę 5.000zł. Suma opłat za wynajem przekroczy wartość koparki. W umowie byłaby klauzula, że najemca ma prawo do pierwokupu koparki po okresie wynajmu za 5.000 zł pod warunkiem, że każda opłata za wynajem będzie płatna w terminie. Czy będę mógł sprzedać tę koparkę po 5 latach najemcy za kwotę 5.000 zł? Nie będzie to cena wolnorynkowa, ale zgodna z umową podpisana z najemcą."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż koparki po umowie najmu

Strony umowy sprzedaży mogą dowolnie określać cenę sprzedawanej rzeczy i przepisy nie narzucają, że cena ustalona między stronami nie może być niższa nić rynkowa. Zatem odpowiadając na pytanie czy sprzedający będzie mógł sprzedaż kopartę dotychczasowemu najemcy za cenę poniżej wartości rynkowej należy odpowiedzieć, że będzie mógł.

Ewentualnie tylko jest możliwość, że organy podatkowe zechcą ustalać skutki podatkowe (zobowiązania podatkowe związane ze sprzedażą koparki) według wartości rynkowej rzeczy. Ryzyko jest więc tylko takie, że ewentualne podatki od sprzedaży (które będą obowiązywać na moment sprzedaży koparki) będą naliczane od wartości rynkowej, a nie od ceny. Należy jednak zauważyć, iż w przypadku sprzętu jakim jest koparka ustalenie wartości rynkowej może być kłopotliwe (z uwagi na mniejszą ilość tego typu transakcji), a cena może zależeć od stanu technicznego, który w przypadku koparki intensywnie i stale użytkowanej przez firmę budowlaną może być odpowiednio gorszy, a więc wartość rynkowa niższa.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika