Czy przychody uzyskane ze spółki komandytowej w 2013 r. są opodatkowane na zasadach określonych w (...)

Czy przychody uzyskane ze spółki komandytowej w 2013 r. są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (ryczałtowym podatkiem dochodowym) czy też na zasadach ogólnych (według skali podatkowej)? Dochody uzyskane w 2013 r. ze spółki komandytowej nie mogą zostać opodatkowane wg zasad określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na niespełnienie warunku, jakim jest złożenie stosownego oświadczenia w ustawowo określonym terminie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 18 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania - jest nieprawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 18 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.


W wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


  1. Wnioskodawczyni od 1 stycznia 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji (obecnie CEIDG). Przed rozpoczęciem ww. działalności Wnioskodawczyni dokonała wyboru opodatkowania przychodów z niej pochodzących na podstawie art. 30c ustawy o PIT. Oświadczenie miało następujące brzmienie: ?Na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprzejmie informuję, że wybieram sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy. Od 7 stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni zawiesiła prowadzenie tej działalności. W 2013 r. (do dnia zawieszenia) nie uzyskała żadnych przychodów ani nie poniosłam żadnych kosztów.
    Dnia 4 stycznia 2013 r. przystąpiła do spółki komandytowej jako komplementariusz i uzyskuje z tego tytułu dochody opodatkowane PIT. Przed przystąpieniem do spółki nie złożyłam żadnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania odnośnie do dochodów uzyskanych ze spółki.
  2. Wnioskodawczyni ma prawie sześcioletniego syna posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności od dnia urodzenia (jest osobą niepełnosprawną poniżej 16 roku życia, co zostało stwierdzone odpowiednią decyzją administracyjną). Z ojcem dziecka Wnioskodawczyni nie pozostaje w związku małżeńskim, natomiast wspólnie wychowuje syna i ponosi koszty jego utrzymania oraz wychowania. Każde z rodziców jest właścicielem samochodu osobowego (każde z rodziców ma własny samochód) i każde z nich używa swojego samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem syna na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz ponosi koszty związane z używaniem własnego samochodu, na przykład koszty paliwa. Ojciec dziecka rozlicza ulgę rehabilitacyjną, w tym także ryczałtowe koszty związane z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem syna na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przychody uzyskane ze spółki komandytowej w 2013 r. są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (ryczałtowym podatkiem dochodowym) czy też na zasadach ogólnych (według skali podatkowej)?
  2. Czy w przypadku uznania, że odnośnie do przychodów uzyskiwanych z uczestnictwa w spółce komandytowej zastosowanie mają zasady ogólne (skala podatkowa), Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku należnego od tych przychodów uzyskanych w 2013 r. ryczałtowe koszty używania swojego samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem syna na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne pomimo faktu, że takie same koszty odliczy od podatku należnego za 2013 r. od swego podatku ojciec dziecka?

Zdaniem Wnioskodawcy oświadczenie odnośnie do wyboru formy opodatkowania zostało złożone, jak wynika z jego treści, wyłącznie w odniesieniu do przychodów z prowadzonej przez nią indywidualnej działalności gospodarczej (działalności prowadzonej w oparciu o wpis do ewidencji, obecnie CEDIG). W związku z tym oświadczenie to nie może mieć zastosowania do przychodów uzyskanych przez Wnioskodawczynię 2013 r. w związku z uczestnictwem w spółce komandytowej, odnośnie do której nie złożyłam żadnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Zatem, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z uczestnictwa w spółce komandytowej w 2013 r. są opodatkowane według zasad ogólnych (według skali podatkowej), nie są natomiast opodatkowane ryczałtowym podatkiem dochodowym określonym w art. 30c ustawy o PIT.

O możliwości opodatkowania według różnych zasad działalności gospodarczej prowadzonej w formie indywidualnej oraz w formie spółki osobowej pozytywnie wypowiedziała się np. Izba Skarbowa w Rzeszowie 16 lutego 2005 r. w sprawie interpretacji indywidualnej o sygnaturze IS.IX/1-415/101/04. Stanowisko takie potwierdził także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 sierpnia 2013 r. zapadły w sprawie o sygnaturze II FSK 2453/11, w którym NSA stwierdził między innymi, że: ?przedsiębiorca, który prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, a dodatkowo działa w spółce cywilnej, musi dla każdej z tych aktywności oddzielnie określić formę opodatkowania?.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów ? pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.


Przy czym, w myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy, jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zatem w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to zgodnie z art. 9a ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ww. ustawy.

Zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej (należy do niej m.in. spółka komandytowa), to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki ? podatkiem liniowym, i odwrotnie.

Wskazać jednocześnie należy, iż wyboru formy opodatkowania co do zasady dokonuje się za dany rok podatkowy, i bez znaczenia pozostaje fakt, iż Wnioskodawca w danym roku podatkowym nie osiągnął dochodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni od 1 stycznia 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji (obecnie CEIDG). Przed rozpoczęciem ww. działalności Wnioskodawczyni dokonała wyboru opodatkowania przychodów z niej pochodzących na podstawie art. 30c ustawy o PIT, składając stosowne oświadczenie. Od 7 stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni zawiesiła prowadzenie tej działalności. W 2013 r. (do dnia zawieszenia) nie uzyskała żadnych przychodów ani nie poniosła żadnych kosztów. Dnia 4 stycznia 2013 r. przystąpiła do spółki komandytowej jako komplementariusz i uzyskuje z tego tytułu dochody opodatkowane PIT. Przed przystąpieniem do spółki nie złożyła żadnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania odnośnie do dochodów uzyskanych ze spółki.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni, która od 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą i złożyła stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów za 2007 r. tzw. podatkiem liniowym (19%), to co do zasady nabyła prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych za 2007 r. tymże podatkiem. Obowiązującą formą opodatkowania w roku 2007 był tzw. podatek liniowy, z których Wnioskodawczyni - jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą w latach następnych - nie zrezygnowała składając do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomienia w formie pisemnej o rezygnacji z dotychczasowej, obowiązującej formy opodatkowania.

Nie złożyła również w do dnia 20 stycznia 2013 r. pisemnego wniosku lub oświadczenia o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.


Nie można również brać pod uwagę, że Wnioskodawczyni w 2013 r. do dnia zawieszenia działalności nie uzyskała żadnych przychodów ani nie poniosła żadnych kosztów.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że dochody uzyskane w 2013 r. ze spółki komandytowej nie mogą zostać opodatkowane wg zasad określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na niespełnienie warunku, jakim jest złożenie stosownego oświadczenia w ustawowo określonym terminie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.


Powyższe oznacza, że odpowiedź na pytanie Nr 2 jest bezprzedmiotowa.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika