Poniesione przez klientów Wnioskodawcy, opłaty za prowadzenie rachunków bankowych uznane mogą być (...)

Poniesione przez klientów Wnioskodawcy, opłaty za prowadzenie rachunków bankowych uznane mogą być za koszt uzyskania przychodu, jeżeli klient w danym roku podatkowym, w którym poniósł przedmiotowe koszty uzyskał przychód z ich odpłatnego zbycia. Tylko bowiem w takiej sytuacji będzie istniała podstawa, do wykazania przez Wnioskodawcę w informacji PIT-8C uiszczonych przez Klientów opłat za prowadzenie rachunku bankowego za cały rok podatkowy, w którym dokonano przedmiotowego zbycia, jako koszt uzyskania przychodów niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte. W sytuacji, gdy klient w danym roku podatkowym nie osiągnie przychodu ze zbycia instrumentów finansowych, nie będzie miał możliwości do uznania opłaty za prowadzenie rachunku za koszt uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z treścią art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, co do zasady, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2010 r. (data wpływu 15.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych Banku związanych z wykazaniem wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu uiszczanych przez klientów Banku opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego w sporządzanej informacji PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązków informacyjnych Banku związanych z wykazaniem wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu uiszczanych przez klientów Banku opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego w sporządzanej informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank (dalej: Bank) w ramach działalności gospodarczej, świadczy usługi powiernicze, polegające m.in. na prowadzeniu na rzecz klientów (w tym osób fizycznych) rachunków papierów wartościowych, rejestrów zagranicznych instrumentów finansowych, rachunków depozytowych i rachunków bankowych oraz dokonywaniu na zlecenie klientów transakcji odpłatnego zbycia oraz nabycia papierów wartościowych lub zagranicznych instrumentów finansowych.

Na ww. rachunkach mogą być przechowywane papiery różnego rodzaju (materialne, niematerialne, udziałowe, dłużne itd). Z tytułu prowadzenia rachunku klient uiszcza na rzecz Banku opłaty, w tym opłatę z tytułu przechowywania papierów wartościowych oraz opłaty rozliczeniowe (dalej: Opłaty).

Na podstawie art. 39 ust. 3 oraz art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.; dalej: updof), Bank sporządza i przekazuje klientom - osobom fizycznym, informacje o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - PIT-8C.

W składanych informacjach Bank zobowiązany jest wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika (tutaj: klienta) z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Bank, w ramach kosztów uzyskania przychodów z tytułu transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych, wykazuje cenę nabycia przez klienta zbywanych papierów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Bank sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać w kwocie kosztów uzyskania przychodów uiszczone przez Klienta Opłaty...
  2. Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna, to w jaki sposób należy określić wysokość Opłat... Prosimy o potwierdzenie poprawności stanowiska Banku, że należy wykazać łączną kwotę Opłat za cały rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż papierów wartościowych, niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte...
  3. Jeśli odpowiedź na drugie pytanie jest również pozytywna, to czy Bank powinien wykazywać w ramach kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C, Opłaty za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i pobrane w roku sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1)

Zgodnie z przepisem art. 30b ust. 1 updof od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny, w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z brzmieniem art. 30b ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych jest:

  1. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  4. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 i lub art. 23 ust. 1 pkt 38,
  5. różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e
    - osiągnięta w roku podatkowym.

Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W ocenie Banku, zwrot, ?w celu osiągnięcia przychodów? oznacza, iż za koszt uzyskania przychodu należy uznać wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu bądź zachowaniu funkcjonowania źródła przychodów.

Zdaniem Banku uiszczane przez klienta Opłaty są niezbędne, z punktu widzenia podatnika (klienta), aby rachunek, na którym zapisane są papiery wartościowe i za pomocą którego dokonywane są transakcje obrotu papierami wartościowymi, mógł być na rzecz klienta prowadzony oraz transakcje na tym rachunku mogły być przeprowadzane, a tym samym są kosztami, bez których przychody z tytułu obrotu papierami wartościowymi, nie mogłyby być uzyskane.

Ponadto ww. wydatki nie zostały wymienione w negatywnym katalogu, zawartym w art. 23 updof, a zatem w ocenie Banku, Opłaty powinny być wykazywane przez Bank na informacji PIT-8C w ramach kosztów uzyskania przychodów łącznie z kwotą równą cenie nabycia papierów wartościowych.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 9 ust. 2 updof, dochodem ze źródła przychodów, co do zasady, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Powyższe oznacza, że w przypadku jeśli podatnik w danym roku podatkowym nie osiągnął przychodu, nie ma także możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie istnieje podstawa, którą mógłby pomniejszyć o te koszty.

Stąd w opinii Banku Opłaty można uznać za koszty uzyskania przychodu tylko w przypadku, jeśli klient w danym roku podatkowym uzyskał przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, gdyż tylko w takiej sytuacji będzie istniała podstawa, którą będzie mógł pomniejszyć o ww. koszty.

Dlatego też w sytuacji, gdy klient w danym roku podatkowym nie osiągnie przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, Bank nie będzie miał podstawy do uznania opłaty za prowadzenie rachunku oraz prowizji z tytułu obrotu papierami wartościowymi za koszt uzyskania przychodu.

Reasumując powyższe, zdaniem Banku, w przypadku jeśli klient uzyska w danym roku podatkowym przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jako koszty uzyskania przychodu w informacji PIT-8C, oprócz ceny nabycia papierów wartościowych, Bank powinien wykazać całość Opłat (ich łączną kwotę), poniesionych przez Klienta w tym właśnie roku podatkowym.

Na potwierdzenie powyższego podejścia prezentowanego przez Bank można powołać:

  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 listopada 2008 r., Nr ILPB1/415-646/08-2/RP, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, iż całość wydatków poniesionych w danym roku z tytułu opłaty za zarządzanie i opłaty za prowadzenie rachunku należy uznać za koszt uzyskania przychodu;
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 lipca 2008 r. Nr IPPB2/415-645/08-2/AS, zgodnie z którą: ?Przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu przyjmuje się wydatki, m. in. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie w celu uzyskania przychodu, np.: koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesione w danym roku związane z prowadzeniem lub założeniem rachunków, koszty transferu, koszty zdeponowania papierów itp.?;

Ad. 3)

W świetle art. 22 ust. 4 updof, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Przez poniesienie - zgodnie ze Słownikiem języka polskiego - należy rozumieć ?bycie obarczonym, obciążonym?. Kosztem poniesionym będzie zatem taki koszt, którym podmiot jest obarczany, obciążany. Ustawodawca wskazuje zatem jako na cechę istotną dla kwalifikacji kosztów jako kosztów uzyskania przychodów fakt obarczenia ciężarem ekonomicznym danego kosztu. (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, Komentarz do art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, LEX 2010).

Zgodnie z powyższym, zdaniem Banku należy przyjąć, że klienci - osoby fizyczne, ponoszą koszty Opłat w momencie, w którym Bank obciąża ich tymi Opłatami. Dlatego też w przypadku, gdy Opłata została pobrana/zapłacona, należy przyjąć, że została przez klienta poniesiona (został dokonany wydatek, mający charakter definitywny).

Stąd Bank powinien na informacji PIT-8C za rok, w którym nastąpiło zbycie papierów wartościowych, wykazać Opłaty za ostatni miesiąc/kwartał roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiła sprzedaż, ale które zostały naliczone i faktycznie pobrane w roku sprzedaży oraz nie powinien wykazywać w ramach kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C, Opłat dotyczących ostatniego miesiąca/kwartału roku, w którym nastąpiła sprzedaż, które nie zostały pobrane w tym roku (pobierane są na początku kolejnego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcę w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, określony został w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód ten określa się jako:

  1. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, (art. 30b ust. 2 pkt 1)
  2. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,( art. 30b ust. 2 pkt 2)
  3. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a (art. 30b ust. 2 pkt 3).

Z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Natomiast w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle powyższego, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, można zaliczyć poniesione wydatki pod warunkiem, że:

  • istnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami (wydatki poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów),
  • nie jest to wydatek wskazany w zamkniętym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto, przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty te można podzielić na dwie grupy:

  • bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego lub instrumentu finansowego (cena jednostkowa x ilość instrumentów finansowych),
  • koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez np. biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesione w danym roku związane z prowadzeniem lub założeniem rachunków, koszty transferu, koszty zdeponowania papierów itp.).

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej, świadczy usługi powiernicze, polegające m.in. na prowadzeniu na rzecz klientów (w tym osób fizycznych) rachunków papierów wartościowych, rejestrów zagranicznych instrumentów finansowych, rachunków depozytowych i rachunków bankowych oraz dokonywaniu na zlecenie klientów transakcji odpłatnego zbycia oraz nabycia papierów wartościowych lub zagranicznych instrumentów finansowych.

Wnioskodawca sporządza i przekazuje klientom - osobom fizycznym, informacje o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - PIT-8C. W składanych informacjach wykazywana jest w szczególności kwota przychodu uzyskanego przez podatnika (klienta) z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Wnioskodawca, w ramach kosztów uzyskania przychodów z tytułu transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych, wykazuje cenę nabycia przez klienta zbywanych papierów. Z tytułu prowadzenia rachunku bankowego klient uiszcza na rzecz Wnioskodawcy opłaty.

W związku z powyższym powstała wątpliwość czy Wnioskodawca sporządzając informacje PIT-8C powinien wykazać w kwocie kosztów uzyskania przychodów uiszczone przez klienta opłaty z tytułu prowadzenia rachunku, w jakiej wysokości należy określić wysokość tych opłat oraz, które opłaty należy wykazać, naliczone i pobrane w roku, w którym nastąpiła sprzedaż, czy też te, które dotyczą roku w którym nastąpiła sprzedaż, a nie zostały w tym roku pobrane...

Mając na uwadze przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenie przyszłe oraz przywołane uregulowania prawne, faktycznie poniesione przez klientów Wnioskodawcy, udokumentowane opłaty za prowadzenie rachunków bankowych stanowią koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, jako wydatki nie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 omawianej ustawy podatkowej.

Opłata za prowadzenie rachunku, uiszczana przez Klienta na rzecz Wnioskodawcy, jest niezbędna do uzyskiwania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bez rachunku papierów wartościowych Klient nie mógłby inwestować na giełdzie, a do jego istnienia i funkcjonowania niezbędne jest jej zapłata. Bez uiszczenia tej opłaty Wnioskodawca nie prowadziłby rachunku papierów wartościowych na rzecz Klienta, a Klient nie mógłby inwestować.

Tym samym organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających opłat z tytułu prowadzenia rachunku bankowego klienta.

Należy jednakże podkreślić, że wszelkie koszty uzyskania przychodu ustala się dopiero z chwilą sprzedaży instrumentów finansowych, tj. w przedmiotowej sprawie zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających.

W związku z powyższym poniesione przez klientów Wnioskodawcy, opłaty za prowadzenie rachunków bankowych uznane mogą być za koszt uzyskania przychodu, jeżeli klient w danym roku podatkowym, w którym poniósł przedmiotowe koszty uzyskał przychód z ich odpłatnego zbycia. Tylko bowiem w takiej sytuacji będzie istniała podstawa, do wykazania przez Wnioskodawcę w informacji PIT-8C uiszczonych przez Klientów opłat za prowadzenie rachunku bankowego za cały rok podatkowy, w którym dokonano przedmiotowego zbycia, jako koszt uzyskania przychodów niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte. W sytuacji, gdy klient w danym roku podatkowym nie osiągnie przychodu ze zbycia instrumentów finansowych, nie będzie miał możliwości do uznania opłaty za prowadzenie rachunku za koszt uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z treścią art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, co do zasady, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W odniesieniu do kwestii podniesionej w zadanym pytaniu Nr 3, które opłaty należy wykazać jako koszt uzyskania przychodu, naliczone i pobrane w roku, w którym nastąpiła sprzedaż, czy też te, które dotyczą roku w którym nastąpiła sprzedaż, a nie zostały w tym roku pobrane organ podatkowy zauważa, że warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest poniesienie go przez podatnika.

W świetle art. 22 ust. 4 updof, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Wykładnia gramatyczna użytego w ww. artykule zwrotu ?koszty poniesione? oznacza koszty faktycznie i bezspornie poniesione przez podatnika. Są to zatem te wydatki, które mają charakter definitywny, nie podlegają zwrotowi i są pokryte z zasobów majątkowych podatnika.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca w informacji PIT-8C powinien wykazać, jako koszt uzyskania przychodów związany z prowadzeniem rachunków bankowych klientów opłaty faktycznie pobrane w roku sprzedaży instrumentów finansowych.

Reasumując:

  • Wnioskodawca sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać w kwocie kosztów uzyskania przychodów uiszczone przez Klienta Opłaty z tytułu prowadzenia rachunku bankowego.
  • Wysokość uiszczonych opłat należy wykazać za cały rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż papierów wartościowych, niezależnie od terminu, w którym nastąpiła ta sprzedaż oraz faktu, czy wszystkie papiery zostały zbyte...
  • jako koszt uzyskania przychodu powinny być wykazane opłaty za prowadzenie rachunku faktycznie pobrane w roku sprzedaży instrumentów finansowych.

Dodatkowo należy podkreślić, że przywołane przez Spółkę rozstrzygnięcia organów podatkowych dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnej sprawie i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 roku - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Z uwagi na powyższe przywołane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej rozstrzygnięcia organu podatkowego nie są wiążące dla tut. organu podatkowego. Każdą sprawę organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB1/415-646/08-2/RP, interpretacja indywidualna

IPPB2/415-645/08-2/AS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika