Opodatkowanie odszkodowania z tytułu zagranicznej polisy na życie

Opodatkowanie odszkodowania z tytułu zagranicznej polisy na życie

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26.01.2009 r. (data wpływu 29.01.2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24.03.2009 r. (data nadania 24.03.2009 r., data wpływu 26.03.2009 r.) na wezwanie z dnia 18.03.2009 r. Nr IPPB4/415-66/09-2/SP (data nadania 19.03.2009 r., data doręczenia 23.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu zagranicznej polisy na życie ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu zagranicznej polisy na życie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni otrzymała z firmy P. w Londynie odszkodowanie z tytułu polisy na życie Jej ojca i dziadka w kwocie 86.694,70 zł (18.500 funtów szterlingów). Taką samą kwotę 18.500 funtów szterlingów otrzymał przyrodni brat Wnioskodawczyni mieszkający w Chile.

Wnioskodawczyni ze swojego udziału pokryła koszty prowizji od odszkodowania swojego i przyrodniego brata w kwocie 33.934 zł dla firmy pośredniczącej V. w P.

W przedmiotowych polisach ubezpieczeniowych nie ma zapisu, iż Wnioskodawczyni jest osobą uprawnioną (beneficjentem) do otrzymania sumy ubezpieczeniowej po ojcu i dziadku. Polisy zostały zawarte w 1932 r. przed narodzinami Wnioskodawczyni. Uprawnienie do otrzymania przez Wnioskodawczynię sumy ubezpieczeniowej stwierdziła firma P. w Londynie, wydająca polisy i szukająca ich spadkobierców.

Firmie tej Wnioskodawczyni przesłała wymagane dokumenty:

  • kopię dowodu osobistego,
  • kopię świadectwa urodzenia (zawierające imię ojca),
  • kopię aktu chrztu ojca (zawierające imię jego ojca),
  • CV ojca Wnioskodawczyni,
  • kopię aktu zgonu ojca Wnioskodawczyni
  • wypełnione odpowiednie formularze,
  • dokumenty otrzymane od przyrodniego brata mieszkającego w Chile.

Materiały te okazały się całkowicie wystarczające do uznania Wnioskodawczyni i jej przyrodniego brata jedynymi beneficjentami polis i wypłacenia im (w równej wysokości) kwot odszkodowania. Zostały uznane uprawnienia Wnioskodawczyni.

O poszukiwaniu przez firmę P. spadkobierców Wnioskodawczyni dowiedziała się od przedstawiciela firmy V. w P. zajmującej się pośrednictwem w podobnych sprawach.

Pismem z dnia 18.03.2009 r. Nr IPPB4/415-66/09-2/SP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez sprecyzowanie stanu faktycznego. Wniosek został uzupełniony w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawczyni powinna odprowadzić podatek od odszkodowania z tytułu polisy na życie Jej ojca i dziadka...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Otrzymanie odszkodowania jest wolne od podatku. Wskazuje na to art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zasada wyrażona z tym artykule mówi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zawartych w art. 21 i art. 52 cytowanej ustawy. Zwolnione są od podatku wszelkiego rodzaju kwoty, wynikające z ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyłączeniem poz. a i b.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy zwalnia się od podatku kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych za wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, tj. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Stosownie do art. 829 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:

  1. przy ubezpieczeniu na życie ? śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku,
  2. przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków ? uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.



W myśl art. 831 § 1 K.c. ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczeniowej; może również zawrzeć umowę ubezpieczenia na okaziciela. Ubezpieczający może każde z tych zastrzeżeń zmienić lub odwołać w każdym czasie.

W świetle art. 832 § 2 K.c., jeżeli w chwili śmierci nie ma osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia, suma ta przypada najbliższej rodzinie ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umówiono się inaczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz ze swoim przyrodnim bratem otrzymali z firmy P. w Londynie odszkodowanie z tytułu polisy na życie Ich ojca i dziadka. Z polis tych nie wynika, iż Wnioskodawczyni jest osobą uprawnioną (beneficjentem) do otrzymania odszkodowania. Takie uprawnienie Wnioskodawczyni i Jej przyrodniego brata stwierdziła na podstawie złożonych przez Wnioskodawczynię wymaganych dokumentów powyższa firma, która wydaje polisy i szuka spadkobierców.

Złożone dokumenty okazały się całkowicie wystarczające do uznania Wnioskodawczyni i jej przyrodniego brata jedynymi beneficjentami polis i wypłacenia im (w równej wysokości) kwot odszkodowania. Zostały uznane uprawnienia Wnioskodawczyni.

Reasumując należy stwierdzić, iż odszkodowanie z polisy na życie Pani ojca i dziadka otrzymane przez Panią jako beneficjenta tych polis korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy dodatkowo wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pani, jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie chroni Pani przyrodniego brata.

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez Pani przyrodniego brata, winien on złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i uiścić odpowiednią opłatę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika