W odniesieniu do otrzymywanych przez Stronę faktur za media, sprzątanie związanych z utrzymaniem nieruchomości (...)

W odniesieniu do otrzymywanych przez Stronę faktur za media, sprzątanie związanych z utrzymaniem nieruchomości (3 mieszkania), które nie zostały jeszcze sprzedane będzie przysługiwało prawo do odliczenia wykazanego w nich podatku, gdyż związane są z czynnością opodatkowana tj. dostawą lokali.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Marii G, przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2007r. (data wpływu 11.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku z faktur związanych z utrzymaniem nieruchomości przed jej sprzedażą - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku z faktur związanych z utrzymaniem nieruchomości przed jej sprzedażą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 18.10.2005r. Strona prowadzi działalność gospodarczą, która polega na wybudowaniu małego budynku wielorodzinnego (9 mieszkań) i ich sprzedaży, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik podpisał z sześcioma osobami umowy przedwstępne kupna lokali mieszkalnych i otrzymał zaliczki, od których zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług został zapłacony podatek VAT. Na dzień 27.08.2007r. budynek został wybudowany, odbył się również odbiór budynku przez nadzór budowlany. Strona czeka na zakończenie procedury i otrzymanie zaświadczenia o przeznaczeniu budynku do użytkowania. Wówczas nastąpi wydanie towaru tj. lokali mieszkalnych oraz ich sprzedaż. Podpisanie aktów notarialnych z nabywcami mieszkań, z przyczyn urzędowych nastąpi w późniejszym terminie. Wspólnota mieszkaniowa może powstać dopiero po podpisaniu pierwszego aktu notarialnego, dlatego do tego czasu, zgodnie z umowami przedwstępnymi i obowiązującymi przepisami Strona jest zobowiązana do zarządzania nieruchomością wspólną. Za zarządzanie nie będzie pobierała żadnego wynagrodzenia. W celu należytego utrzymania lokali ich właściciele zobowiązani są do uiszczenia zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych budynku. Zaliczki te (do czasu powstania wspólnoty) wpłacane będą na konto Podatnika. Jednocześnie Strona będzie otrzymywała faktury za media, rachunki za sprzątanie itp. Obecnie Strona nie sprzedała jeszcze trzech mieszkań. Do każdego lokalu przyporządkowany jest ułamek (liczony stosownie do powierzchni lokalu przez uprawnionego geodetę), za pomocą, którego liczy się udział w częściach wspólnych i koszty utrzymania tych części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w części, która dotyczy trzech niesprzedanych mieszkań, za które jako właściciel Strona ponosi koszty ich utrzymania może odliczyć podatek naliczony...

Strona wskazuje, iż zobowiązana jest partycypować w kosztach zarządu nieruchomością, w części przynależnym tym lokalom (odpowiedni ułamek), koszty te stanowią dla podatnika koszty sprzedaży mieszkań, a Podatnik może odliczyć podatek VAT wynikający z faktur za media.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 533 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust, 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W myśl natomiast art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług za obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne i rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona wybudowała budynek wielorodzinny o 9 mieszkaniach. Do chwili obecnej nie sprzedała jeszcze trzech mieszkań. Jako właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości np. faktury za sprzątanie, za media.

Biorąc pod uwagę treść przedstawioną w złożonym wniosku oraz wyżej powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż w odniesieniu do otrzymywane przez Stronę faktur za media, sprzątanie związanych z utrzymaniem nieruchomości (3 mieszkania), które nie zostały jeszcze sprzedane będzie przysługiwało prawo do odliczenia wykazanego w nich podatku, jeżeli nie wystąpią przesłanki, o których mowa w wyż. powołanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż związane są z czynnością opodatkowana tj. dostawą lokali.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika