miejsce świadczenia usług sygn: IPPP2/443-374/09-2/BM

miejsce świadczenia usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009r. (data wpływu 01 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 kwietnia 2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi konsultacyjne określone w kontrakcie z dnia 18 kwietnia 2006r. zawartym pomiędzy Wnioskodawcą a V. E. Ltd. oraz opisane w kontraktach zawartych w latach następnych. V. E. Ltd. jest firmą z siedzibą w Londynie i posługuje się brytyjskim numerem identyfikacyjnym VAT.

Do najważniejszych elementów prowadzonych usług konsultacyjnych należą: przygotowywanie analiz rynkowych, konsultacji technicznych podczas spotkań z firmami zajmującymi się handlem sprzętem elektronicznym, przekazywanie informacji o trendach rynkowych, monitorowanie cen, doradztwo w zakresie polityki cenowej oraz strategii rynkowych. W chwili obecnej usługi konsultacyjne dotyczą rynku polskiego. W przyszłości planuję rozszerzyć usługi dla V. E. Ltd. na terytorium Czech i Węgier.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaka stawka VAT będzie stawką odpowiednią dla tego rodzaju działalności w przypadku wykonywania czynności konsultacyjnych na terytorium Polski...
  2. Jaka stawka VAT będzie stawką odpowiednią dla tego rodzaju działalności w przypadku wykonywania czynności konsultacyjnych na terytorium Czech i Węgier...

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług, w obydwu przypadkach, będzie miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, czyli Wielka Brytania. W związku z tym świadczone przez Wnioskodawcę usługi, będące przedmiotem zapytania, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Ogólna zasada określająca miejsce opodatkowania przy świadczeniu usług została wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami). Jak wynika z w/powołanego przepisu, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust.4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania

Regulacja zawarta w/w przepisie ma zastosowanie do usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust.4 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 3c ustawy o VAT Przepis ust. 3 stosuje się do usług prawniczych, rachunkowo ? księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Jak wynika z przedstawionego przez Stronę opisu zdarzenia, Wnioskodawca świadczy na rzecz firmy z siedzibą w Londynie, posługującej się brytyjskim numerem identyfikacyjnym VAT, usługi konsultacyjne o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3c ustawy (przygotowywanie analiz rynkowych, konsultacji technicznych podczas spotkań z firmami zajmującymi się handlem sprzętem elektronicznym, przekazywanie informacji o trendach rynkowych, monitorowanie cen, doradztwo w zakresie polityki cenowej oraz strategii rynkowych). Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą miejsca świadczenia ww. usług.

Jak już podkreślono na wstępie ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza szereg szczegółowych regulacji w zakresie rozliczenia podatku przy świadczeniu usług, w tym zasady określania miejsca świadczenia usług i tym samym miejsca ich opodatkowania. W tym celu niezbędna jest prawidłowa kwalifikacja usługi, co determinuje określenie miejsca jej świadczenia. Podkreślić należy, że w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. Organy podatkowe nie są więc uprawnione do dokonywania ww. klasyfikacji. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych. W związku z powyższym, w wydanej interpretacji tutejszy Organ odniósł się do klasyfikacji dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy, w związku z faktem, iż usługi będące przedmiotem zapytania, świadczone są na rzecz podatnika posiadającego siedzibę w Londynie (na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę), miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności - należy więc uznać, że miejsce świadczenia przedmiotowych usług znajduje się poza terytorium Polski (usługi te powinny zostać opodatkowane na terenie Anglii).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ul. M.C. Skłodowskiej, 40 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika